Od ponad stu lat niemiecka polityka wobec Polski budowana jest na dwóch następujących założeniach:
Aby zrealizować te cele istotą muszą być stale realizowane działania o charakterze taktycznym, do których należy zaliczyć przede wszystkim:
Mimo że w ciągu minionych ponad stu lat polityka ta realizowała przez różne siły polityczne, jej cele były tożsame, a różnice występowały tylko w stosowanych środkach. Np. w latach 1915-1918 był to głównie masowy rabunek i wyniszczenie odziedziczonego po czasach rosyjskich rządów nad Wisłą przemysłu, ale jeszcze bez zorganizowanego ludobójstwa. W latach 1939-1945 połączono kolejną wielką grabież z masowymi mordami i bezpośrednią eliminacją tej części ludności, która nie miała być przeznaczona do wykorzystania jako ów rezerwuar siły roboczej w Niemczech. Natomiast w latach 1990-2020 wyniszczenie objęło nie tylko przemysł, ale również rolnictwo, a eksploatacja demograficzna (czyli rabunek siły roboczej) nie był już tak brutalny jak w poprzednich okresach niemieckiej okupacji, lecz zarazem był najbardziej efektywny z punktu widzenia niemieckich interesów. Nikt dokładnie nie policzył jaka była skala wychodźstwa polskiego do Niemiec w tym czasie; zapewne była największa i definitywna. Prawdopodobnie utraciliśmy ponad 1 mln obywateli (jeżeli nie więcej), których wygnała z Polski balcerowiczowska polityka likwidacji polskiej gospodarki, która nazwano ?radykalną transformacją?.
Od kilku lat polskie rządy chcą wyzwolić się z kurateli i odbudować naszą niepodległość (od Berlina). Czy w tej Polsce jesteśmy skazani na klęskę? Oczywiście, że nie, choć patronem naszej antyniemieckiej niepodległości nie może tu być oczywiście Józef Piłsudski. Musimy przywrócić znaczenie podstawowym pojęciom, którymi wyjaśnimy nasz polski byt. Możemy być pewni, że obrońcy proniemieckiej ?niepodległości? będą dezawuować na wszelkie sposoby tych wszystkich, którzy zagrożą interesom ich protektora: tu nie będzie żadnych kompromisów ani tzw. symetryzmu.
Witold Modzelewski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Studiów Podatkowych
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.