Ustawodawca uwzględnił potrzebę płynnego dostosowania prowadzonej przez przedsiębiorców działalności do nowych przepisów oraz przejścia na elektroniczną formę TAX FREE. W związku z tym pół roku przed wejściem w życie przepisów, a zatem z dniem 1 lipca 2021 r., Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła sprzedawcom nowe narzędzie do wystawiania i rejestrowania elektronicznych dokumentów TAX FREE oraz do ewidencjonowania wypłaconych kwot zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym. Narzędzie zostało udostępnione w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
TAX FREE stwarza możliwość uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług zapłaconego przy zakupie towarów na terenie Polski przez podróżnego, który nie ma stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.
System TAX FREE jest przeznaczony dla podróżnych:
- którzy dokonali w Polsce zakupu towarów powyżej 200 zł,
- otrzymali paragon z kasy rejestrującej,
- wywieźli towar w stanie nienaruszonym poza terytorium Unii Europejskiej i uzyskali potwierdzenie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.
Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów oraz paragonów opatrzonych stemplem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dniem 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym, będą zobowiązani do wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy od dnia 1 stycznia 2022 r. nie będą musieli dołączać do dokumentu TAX FREE paragonu z kasy rejestrującej.
Zmiana zasad dotyczących zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym będzie wiązała się z koniecznością stosowania kas online przez sprzedawców, którzy sprzedają już towary podróżnym, ale także przez tych przedsiębiorców, którzy dopiero planują rozpoczęcie sprzedaży w systemie TAX FREE.
Podczas rejestracji dokonywana jest weryfikacja, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług i czy ma co najmniej jedną kasę rejestrującą on-line ? są to warunki niezbędne do tego, żeby sprzedawać w systemie TAX FREE.
W celu dokonania rejestracji do PUESC należy:
- wskazać miejsce lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, w których prowadzona będzie sprzedaż i zwrot podatku w procedurze TAX FREE,
- przypisać unikatowe numery kas rejestrujących on-line do miejsca lub miejsc prowadzenia działalności gospodarczej, w których będzie prowadzona sprzedaż w procedurze TAX FREE,
- wskazać osoby upoważnione w imieniu sprzedawcy (pracowników) do wykonywania czynności w systemie TAX FREE oraz przypisać im konkretną rolą związaną ze sprzedażą i zwrotem podatku (nie jest to jednak obligatoryjne). Pracownik powinien jednak wcześniej zarejestrować się na platformie PUESC i uzyskać nr IDSISC,
- wskazać podmiot pośredniczący w zwrocie VAT podróżnym (podmiot, z którym sprzedawca zawarł umowę o zwrot podatku), obowiązek ten nie dotyczy jednak sprzedawców samodzielnie zwracających podatek podróżnym.
Karolina Karaś
karolina.karas@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50