Serwis Doradztwa Podatkowego

Testy kontroli w badaniu sprawozdania finansowego

     Podczas przeprowadzania procedur wstępnych badania sprawozdania finansowego jednostki biegły rewident może przeprowadzić testy kontroli. Zgodnie z MSB 330 testy kontroli wykonywane są gdy istnieje zaufanie do kontroli wewnętrznej lub testy szczegółowe są niewystarczające do skutecznego badania sprawozdania finansowego. Działanie to ma na celu sprawdzenie skuteczności określonej procedury kontrolnej stosowanej regularnie w badanej jednostce. Dzięki testom kontroli można uzyskać potwierdzenie że jednostka weryfikuje daną grupę transakcji, która jest elementem konkretnej pozycji w sprawozdaniu finansowym.

     Sposób przeprowadzania testów kontroli określa MSB 530 Badanie wyrywkowe (próbkowanie). Przed przeprowadzeniem testów kontroli należy ustalić jaki jest schemat postępowania w jednostce przy danej transakcji wpływającej na pozycję bilansu lub rachunku zysków i strat. Konieczne jest tu ustalenie m.in. jakie osoby w jednostce są uprawnione do przeprowadzania i akceptacji określonych operacji, jakie dokumenty są konieczne w tych operacjach, jakie są zależności pomiędzy poszczególnymi etapami przepływu dokumentów i osobami je tworzącymi i weryfikującymi. Na podstawie uzyskanych od pracowników jednostki informacji oraz przeglądzie procedur wewnętrznych biegły rewident może zaprojektować format testu do zbadania procesu kontroli wybranego procesu.

Wielkość próby

     O wielkości próby do testów kontroli decyduje ocenione przez biegłego rewidenta ryzyko istotnego zniekształcenia, dopuszczalny poziom odchylenia, zaufanie do kontroli wewnętrznej, przekonanie biegłego rewidenta co do skuteczności wyników, reprezentatywność danych operacji na tle danej populacji, częstotliwość wykonywanych kontroli dla danej czynności w jednostce.

     Dzięki przeprowadzeniu testów kontroli biegły rewident może zmniejszyć poziom ryzyka przy doborze próby do badań szczegółowych. Uzyskuje również obraz o skuteczności działania w badanej jednostce kontroli wewnętrznej. Testy kontroli zgodnie z MSB 330 można wykorzystać przy kolejnych dwóch badaniach jednostki jeżeli nie nastąpiły istotne zmiany w procesie kontroli oraz w danym obszarze nie występuje znaczące ryzyko. Testy kontroli często są łączone z testami szczegółowymi dla tych samych transakcji co pozwala na oszczędność czasu podczas badania sprawozdania finansowego.

 

Artur Sasiński

Asystent biegłego rewidenta

artur.sasinski@isp-modzelewski.pl

22 517 30 70

 

Skontaktuj się z naszą redakcją