Serwis Doradztwa Podatkowego

Transfer bonów na usługi edukacyjne – opodatkowanie VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2024 r. o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.681.2023.2.LM wskazał, że dostawa bonów na rzecz klientów stanowi transfer bonów różnego przeznaczenia w rozumieniu art. 2 pkt 44 i 45 ustawy VAT, a tym samym, w myśl art. 8b ust. 2 tej ustawy, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Spółka, na wniosek której sporządzono interpretację, sprzedaje na rzecz podmiotów będących zarówno osobami fizycznymi, jak i podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą bony uprawniające do skorzystania z pakietów tzn. Bonów uprawniających do późniejszego nabycia usług edukacyjnych przez osoby fizyczne. Bony udostępniane są klientom w formie elektronicznej. Spółka nie dokonuje przekazania towarów czy usług w zamian za bon, ponieważ do przekazania usług dochodzi w momencie, gdy uczeń wybierze ofertę nauczyciela oraz nauczyciel potwierdzi, że może zrealizować usługi na rzecz ucznia w zamian za bon. Bony są przypisane do konkretnych uczniów, tzn. uczeń zostaje przypisany do bonu w procesie aktywacji bonu przez osobę fizyczną – użytkownika. Bon może być wykorzystany na rzecz usług któregokolwiek nauczyciela, z którym Spółka prowadzi współpracę. Usługi edukacyjne są świadczone przez nauczycieli w ich imieniu własnym i na ich własny rachunek. Dopiero po zrealizowaniu przez nauczyciela usługi edukacyjnej, bony są pobierane z konta użytkownika w odpowiedniej ilości. Usługa edukacyjna, której dotyczy bon jest świadczona przez podmioty, które mają siedzibę na terytorium Polski, jednakże Spółka nie posiada informacji w momencie emisji bonu, jaką stawką podatku VAT będzie opodatkowana usługa edukacyjna. Wynika to z faktu, że nauczyciele bądź podmioty kupujące bony mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego, albo nie będą uprawnione by korzystać z ww. zwolnień i usługi te opodatkowane będą odpowiednią stawką podatku VAT.

Wątpliwości Spółki dotyczyły kwestii czy dostawa przez Spółkę bonów na rzecz Klientów stanowi transfer bonów różnego przeznaczenia w rozumieniu art. 2 pkt 44 i 45 ustawy VAT, a tym samym, w myśl art. 8b ust. 2 ustawy VAT, transfer nie podlega opodatkowaniu VAT.

Przepisy ustawy VAT definiują bon jako instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, lub tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie lub określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu. Jednocześnie rozróżniając dwa rodzaje bonów, tj. bony jednego przeznaczenia oraz bony różnego przeznaczenia. W odniesieniu do rozróżnienia bonu jednego przeznaczenia od bonu różnego przeznaczenia wskazać należy, że związane jest to z odmiennym traktowaniem tych bonów w świetle podatku VAT. Istotą tego rozróżnienia jest to, czy w momencie emisji bonu dostępnych jest wystarczająco dużo informacji, by stwierdzić, gdzie ma nastąpić opodatkowanie podatkiem VAT i z jaką stawką podatku VAT, w związku z dostawą towarów lub świadczeniem usług, na które bon ostatecznie zostanie wymieniony. Zatem, gdy powyższe dane są możliwe do określenia, tj. w momencie emisji bonu można określić jego miejsce opodatkowania (miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług) oraz podatek VAT należny, to mamy do czynienia z bonem jednego przeznaczenia. Za bony jednego przeznaczenia będą więc uznane bony, w przypadku których w momencie ich emisji wiadomo już w jakim państwie członkowskim należałoby odprowadzić należny podatek VAT z tytułu dostawy towarów/świadczenia usług, których dotyczy bon, wiadomo też, jaka jest kwota należnego podatku. W pozostałych przypadkach, tj. gdy nie można ustalić miejsca opodatkowania w momencie emisji bonu lub nie jest znana kwota podatku VAT należnego, bądź gdy nie są znane obie te informacje, mamy do czynienia z bonami różnego przeznaczenia.

Zdaniem organu, z uwagi na powyższe założenia w przedstawionym stanie faktycznym została spełniona definicja bonu zawarta w art. 2 pkt 41 ustawy VAT. Organ wskazał, że wprawdzie w momencie wydawania opisanych bonów będzie znane miejsce świadczenia usług, jednakże na moment emisji bonu, jak wynika z opisu sprawy, nie będzie znana kwota podatku należnego, gdyż jak wskazano niektóre podmioty świadczące usługi edukacyjne mają prawo korzystać ze zwolnienia z podatku, a niektóre opodatkowują te usługi stawką podatku właściwą dla tych usług co wskazuje, że usługa ta może być opodatkowana dwojako. Zatem z uwagi na tę okoliczność, iż nie będzie znana wysokość podatku VAT należnego od dostarczanych usług edukacyjnych w zamian za bon, to bony te nie spełniają jednego z kryteriów klasyfikujących je do bonów jednego przeznaczenia i tym samym należy je uznać za bony różnego przeznaczenia. W konsekwencji tego, bony emitowane przez Spółkę będą stanowiły bony różnego przeznaczenia, o których mowa w art. 2 pkt 44 ustawy.

Tym samym w opinii Organu transfer nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 8b ust. 1 ustawy, co oznacza, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega faktyczne świadczenie usług edukacyjnych, których te bony dotyczą, nie zaś dokonywany przez Spółkę transfer tych bonów. Należy zaznaczyć, że interpretacja została wydana przy założeniu że usługi edukacyjne, których dotyczy bon faktycznie są opodatkowane, jak wskazano w stanie faktycznym, w sposób dwojaki tj. są opodatkowane stawką właściwą dla tych usług lub korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją