W dniu 4 lutego 2022 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB2-1.4010.330.2021.2.BJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki poniesione na składkę na ubezpieczenie na życie Członka Zarządu Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodu.
W zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez Spółkę wskazano, że Spółka prowadzi działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, z wyłączeniem doradztwa podatkowego. Spółka zatrudnia pracowników zarówno w oparciu o umowę o pracę jak i na umowy cywilnoprawne. W zakładzie pracy obowiązuje regulamin wynagradzania. Zarząd Spółki jest jednoosobowy, nie ma w Spółce prokurentów – wobec czego reprezentacja jest jednoosobowa. Struktura zarządzania jednostką jest płaska – nie ma stanowisk kierowniczych. Wszyscy pracownicy i zleceniobiorcy podlegają bezpośrednio Zarządowi. Prezes Zarządu Spółki powołany został w skład Zarządu Spółki zgodnie z przepisem art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych. Prezes Zarządu jest jedyną osobą w spółce uprawnioną do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. To on podpisuje wszelkie sprawozdania finansowe, deklaracje oraz zeznania roczne sporządzone dla klientów Spółki.
Spółka jako ubezpieczający zamierza zawrzeć ubezpieczenie z towarzystwem ubezpieczeń, na mocy której ubezpieczy życie jedynego Członka Zarządu tej Spółki. Produkt ubezpieczeniowy będzie połączeniem ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Przedmiotem ubezpieczenia będzie życie ubezpieczonego. Zakres ubezpieczenia obejmuje śmierć ubezpieczonego w okresie ubezpieczenia albo dożycie przez niego daty dożycia określonej w umowie. Uposażeni czyli osoby uprawnione do otrzymania świadczenia z tytułu śmierci ubezpieczonego określeni zostaną zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Osobą uposażoną nie będzie Wnioskodawca. Składka polisy ubezpieczeniowej będzie składała się z dwóch rat. Uposażonym z polisy w opisanym zdarzeniu przyszłym ma być Prezes Zarządu Spółki. Nie ma możliwości odzyskania środków polisy bez jej zerwania oraz utraty kosztów administracyjnych wynoszących ok. 90% wartości polisy. Spółka nie ma możliwości swobodnego dysponowania wpłaconymi tytułem składek środkami. Będą one inwestowane zgodnie z polityką inwestycyjną towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zawarta przez Spółkę umowa ubezpieczenia ma na celu budować stosunek lojalności – a zatem ma na celu umacnianie więzi z przedsiębiorstwem i ma służyć podtrzymywaniu stosunku służbowego. Ponadto Prezes Zarządu warunkuje dalsze pełnienie funkcji od zawarcia przedmiotowej polisy. Umowa ubezpieczenia nie dotyczy pracowników Spółki, gdyż nie są strategicznym ogniwem Spółki.
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wydatki poniesione na składki na ubezpieczenie na życie dla Członka Zarządu stanowią koszty uzyskania przychodu dla Spółki?
Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów i które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1.
Z powyższego wynika, że określony wydatek niewymieniony w katalogu wydatków niestanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo – skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodu podatnika
W ocenie Spółki ubezpieczenie na życie dla Członka Zarządu wykupione przez Spółkę może przysłużyć się efektywności wykonywanych przez niego zadań, bowiem służy zapewnieniu Członkowi Zarządu oraz członkom jego rodziny bezpieczeństwa i stabilizacji, w sytuacji zajścia np. wypadku podczas wykonywania czynności reprezentacyjnych na rzecz Spółki. Zatem, ponoszone z tego tytułu wydatki, będą związane w sposób pośredni z uzyskanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej.
Gdyby Spółka nie zawarła przedmiotowej umowy ubezpieczenia na życie, Członek Zarządu nie będzie kontynuował swojej funkcji w zarządzie Spółki, która wiąże się już bezpośrednio z uzyskiwaniem przez Spółkę przychodu.
Z uwagi na fakt, że Członek Zarządu jest jednocześnie udziałowcem Spółki, ocena prawna przedmiotowych wydatków wymaga odniesienia się do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.
W ocenie Spółki, wydatkami związanymi z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy), będą wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz udziałowca (akcjonariusza), które prowadzą do uzyskania przez udziałowców (akcjonariuszy) oczekiwanego przez nich wyniku, bez żadnego świadczenia wzajemnego a wydatki na zakup przedmiotowej polisy będą kosztami uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.
DKIS uznał powyższe stanowisko za prawidłowe i wskazał, że o ile prawo do wskazanego we wniosku (dodatkowego) świadczenia na rzecz powołanego członka zarządu Wnioskodawcy (Sp. z o.o.), wynika z uchwały zgromadzenia wspólników lub z samej umowy spółki, możliwe będzie zaliczenie kosztów opłacanych składek do kosztów uzyskania przychodów spółki, zarówno w części ubezpieczeniowej jak i co do zasady inwestycyjnej.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76