Serwis Doradztwa Podatkowego

Udział wynajmującego lokal (jego część) jako podmiotu urządzającego gry hazardowe

     Jak wskazał w wyroku z dnia z dnia 22 stycznia 2020 r. (sygn. II GSK 2105/17 NSA) o udziale wynajmującego lokal (jego część) w urządzaniu gier hazardowych można mówić, gdy udział wynajmującego jest aktywny tj. w sposób czynny i bezpośrednio uczestniczy w danych czynnościach i działaniach, przy czym jego zachowania powiązane są w porozumieniem dokonanym z najemcą (podmiotem eksploatującym automaty, dotyczącym wspólnego prowadzenia przedsięwzięcie).

     Sąd wskazał, że dokonując wykładni przepisu art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia z dnia 19 listopada 2009 r. ?urządzający gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji, udzielonego zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia, który narusza warunki zatwierdzonego regulaminu, udzielonej koncesji, udzielonego zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia lub prowadzi gry na automatach do gier, urządzeniu losującym lub urządzeniach do gier bez wymaganej rejestracji automatu do gier, urządzenia losującego lub urządzenia do gry? należy przyjąć szeroki zakres definiowania podmiotu urządzającego gry hazardowe.

     NSA stanął na stanowisku, że samo urządzenie gier hazardowych składa się na ogół z czynności i działań będących logistycznym przedsięwzięciem, które przeprowadzane są w celu realizacji działalności w zakresie gier hazardowych m.in. ?(?)zorganizowanie i pozyskanie odpowiedniego miejsca na zamontowanie urządzeń, przystosowanie go do danego rodzaju działalności, umożliwienie dostępu do takiego miejsca nieograniczonej liczbie graczy, utrzymywanie automatów w stanie stałej aktywności, umożliwiającym ich sprawne funkcjonowanie, wypłacanie wygranych, obsługa urządzeń, zatrudnienie i odpowiednie przeszkolenie personelu, zapewniające graczom możliwość uczestniczenia w grze (?)?. W związku z powyższym zarówno podmiot, który koordynuje i organizuje działalność w zakresie gier hazardowych może być uznany za urządzającego, ale również inne podmioty w rozumieniu cytowanego w pierwszym akapicie przepisu prawa materialnego. Zasadnym zdaje się być konkluzja, że określenie to dotyczy różnych podmiotów, które przyczyniają się poprzez podjęte działania mające na celu umożliwienie działalności hazardowej.

     W sytuacji, gdy mamy do czynienia z tym, czy wynajmujący lokal lub jego część bierze udział w urządzanie gier hazardowych można mówić, gdy bezpośrednio i aktywnie bierze on udział w określonych czynnościach i działaniach a podjęte przed ten podmiot zachowania są nierozerwalnie powiązane i podjęte w porozumieniu z podmiotem, który dokonuje eksploatacji automatów – gier hazardowych, które to porozumienie dotyczy prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia.

 

Martyna Betiuk

Młodszy Konsultant Podatkowy

tel. 22 517 30 60 wew. 109

martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją