Serwis Doradztwa Podatkowego

Ulga dla wspierających sport, kulturę i edukację

Od 1 stycznia 2022 r. podatnik ma prawo skorzystać z ulgi wprowadzonej ustawą z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 2105 – tzw. „Polski Ład”) przewidzianej dla podatników wspierających sport, kulturę i edukację. Omawiana ulga została uregulowana w art. 26ha ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych, które zostały poniesione na:

  • działalność sportową,
  • działalność kulturalną lub
  • działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Ustawodawca zastrzega, że kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto koszty te podlegają odliczeniu tylko wtedy, gdy nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Działalność sportowa. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową kwalifikujących do skorzystania z omawianej ulgi uznaje się koszty poniesione na finansowanie:

  • klubu sportowego
  • stypendium sportowego;
  • imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową.

Działalność kulturalna. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność kulturalną uznaje się koszty poniesione na finansowanie:

  • instytucji kultury wpisanych do rejestru instytucji kultury
  • działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.

Działalność wspierająca szkolnictwo wyższe i naukę. Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę uznaje się koszty poniesione na:

  • stypendia
  • finansowanie zatrudnionemu przez podatnika pracownikowi opłat za kształcenie na studiach podyplomowych, kształcenie specjalistyczne lub kształcenie w innych formach;
  • finansowanie wynagrodzeń, wraz z pochodnymi, studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów;
  • sfinansowanie tzw. „studiów dualnych” (studia o profilu praktycznym prowadzonymi z udziałem pracodawcy);
  • wynagrodzenie wypłacane w okresie 6 miesięcy od dnia zatrudnienia przez podatnika organizującego praktyki zawodowe dla studentów danej uczelni pracownikowi będącemu absolwentem studiów w tej uczelni zatrudnionemu za pośrednictwem akademickiego biura karier

Co warto zaznaczyć, odliczenie niektórych kosztów na szkolnictwo wyższe i naukę, przysługuje pod warunkiem, że są ponoszone na podstawie umowy zawartej przez podatnika z uczelnią. Ponadto ustawodawca zastrzega, że prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę nie przysługuje podatnikowi będącemu założycielem uczelni niepublicznej.

Rozliczenie. Odliczenia omawianych kosztów dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty. Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją