Ulga polega na odliczeniu od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo od dochodu opodatkowanego według 19% stawki podatku albo od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych pewnych kwalifikowanych wydatków.
1. Istota ulgi
Zgodnie z art. 38ea ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „ustawa z dnia 1 5 lutego 1992 r.”) podatnik może od dochodu z innych źródeł przychodów niż zyski kapitałowe odliczyć poniesione w 2021 r.:
1) wydatki na nabycie zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego,
2) opłaty z tytułu umowy na obsługę zewnętrznego systemu lokalizacyjnego albo urządzenia pokładowego, , o której mowa w art. 13i ust. 3b zdaniu drugim ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
3) opłaty z tytułu umowy leasingu, najmu lub dzierżawy zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego lub innej umowy o podobnym charakterze, na podstawie której taki system albo takie urządzenie zostały oddane do używania
– pomniejszone o podatek od towarów i usług.
2. Wysokość ulgi
Jak stanowi ust. 2 art. 38ea ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wydatki wskazane powyżej podlegają odliczeniu do wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 500 zł oraz liczby zewnętrznych systemów lokalizacyjnych lub urządzeń pokładowych, przy czym liczba tych systemów lub urządzeń nie może być większa niż liczba pojazdów, które wykonały w 2021 r. co najmniej jeden przejazd, za który podatnik, a w przypadku podatników będących wspólnikami spółki niebędącej osobą prawną – ta spółka, uiścili opłatę elektroniczną z wykorzystaniem tego zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego.
Wskazać należy, że wydatki i opłaty, o których mowa w ust. 1, podlegają odliczeniu od dochodu opodatkowanego na zasadach określonych w art. 19 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., a samo odliczenie jest możliwe jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.
3. Sposób odliczenia
Zgodnie z regulacją zawartą w art. 38ea ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki i opłaty, o których mowa w ust. 1, a w przypadku podatnika, którego rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy, odliczenie może zostać dokonane w zeznaniu składanym za rok podatkowy obejmujący dzień 31 grudnia 2021 r.
Wspomniana ulga została również uregulowana w art. 52ja ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych, w której to znajdują się analogiczne przepisy jak te opisane powyżej, co oznacza , ze skorzystać mogą z niej zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, jak również podatku dochodowego od osób fizycznych. System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie zbudowane, wdrażane, utrzymywane i nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w celu realizacji poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad[1]. Wspomniana ulga pozwala na odliczenie pewnych kwalifikowanych wydatków, należy jednak pamiętać, że takie odliczenie jest możliwe jedynie do pewnej kwoty, która została opisana w punkcie drugim tego tekstu.