Serwis Doradztwa Podatkowego

Ulga IP Box a wydatki na leasing, paliwo i udział w szkoleniach

     W dniu 14 maja 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0111-KDIB1-3.4011.55.2020.2.APO w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania stawki 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

     Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarcza zajmuje się tworzeniem Oprogramowania w dziedzinie dotyczącej sprzedaży. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. Wnioskodawca świadczy usługi w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na rzecz P Sp. z o.o. obejmują tworzenie oprogramowania,

     Oprogramowanie lub jego części wytwarzane jest we współpracy z innymi specjalistami, którzy odpowiedzialni są za poszczególne jego części, które w połączeniu z pozostałymi tworzą Oprogramowanie.

     W wyniku prowadzonych prac powstaje autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące kwalifikowane prawo IP podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

     W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca ponosi następujące koszty:

  • hosting/serwer jednej domeny,
  • zakup sprzętu elektronicznego (laptop, monitor, karta sieciowa, router),
  • leasing samochodu + paliwo,
  • udział w szkoleniach i konferencjach.

     Wnioskodawca podkreślił, że tworzy własną firmową stronę internetową, którą musi obsługiwać serwer, aby mogła ona prawidłowo działać. Z tego powodu Wnioskodawca jest zmuszony płacić hosting dla tej witryny. Domena ta jest związana sensu largo z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, a celem jej stworzenia jest reklama świadczonych przez Wnioskodawcę usług.

     Z kolei, leasing samochodu oraz koszt jego użytkowania (np. paliwo), de facto umożliwiają dojazd do siedziby P oraz na szkolenia i konferencje. Dojazd do siedziby P umożliwia personalizację tworzonego oprogramowania i kodu oraz dostosowanie go do indywidualnych potrzeb Kontrahenta i jego oczekiwań. Czynność ta znacząco ułatwia komunikację w zespole oraz pozwala uwzględnić uwagi Kontrahenta dotyczące stworzonego dla niego oprogramowania. Z tego względu tego rodzaj transportu oraz koszty jego użytkowania (np. paliwo) są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej polegającej na tworzeniu oprogramowania.

     W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy wydatki na:

  • hosting/serwer jednej domeny,
  • zakup sprzętu elektronicznego (laptop, monitor, karta sieciowa, router),
  • leasing samochodu + paliwo,
  • udział w szkoleniach i konferencjach

– w części w jakiej będą proporcjonalnie przypisane do przychodów przypadających ze zbycia Oprogramowania, gdzie proporcja zostanie ustalona jako stosunek przychodów ze zbycia Oprogramowania do przychodów ogółem Wnioskodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej w danym okresie, można uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

     W przedmiotowej sprawie DKIS wskazał, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

     Wnioskodawca wskazał, że powyższe wydatki są związane z wykonywaną przez Niego działalnością badawczo-rozwojową.

     Wobec powyższego, w ocenie DKIS, powyższe koszty ponoszone przez Wnioskodawcę, przy zachowaniu właściwej proporcji, mogą stanowić koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją