Serwis Doradztwa Podatkowego

Umowa pożyczki od zagranicznego przedsiębiorcy

Czy niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług pożyczki uzyskane od zagranicznego podmiotu zawsze są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Czy przelewając środki pieniężne na rachunek w polskim banku możemy korzystać z powyższego wyłączenia?

Kwestia ta została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 marca 2021 r. (0111-KDIB2-3.4014.32.2021.2.JS), w której to, odnosząc się do powyższego art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. stwierdzono: „Z treści powołanego przepisu wynika, że umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Pożyczka podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą oraz nabywca – pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że podmiot zagraniczny – spółka z siedzibą w Holandii udzieliła pożyczki na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Pożyczkobiorca, Wnioskodawca). Umowa pożyczki została zawarta w Holandii, ponieważ zarówno reprezentant Spółki, jak i reprezentant Pożyczkodawcy są obywatelami Holandii. Środki pieniężne stanowiące przedmiot Umowy pożyczki w momencie jej zawarcia znajdowały się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, na holenderskim rachunku bankowym Pożyczkodawcy, a pieniądze, zgodnie z postanowieniami umowy, wpłynęły z Holandii na konto w polskim banku Wnioskodawcy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że umowa pożyczki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ – jak wskazano we wniosku – środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki, w momencie jej zawarcia znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz umowa pożyczki była zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Reasumując należy stwierdzić, że fakt przelania środków pieniężnych na rachunek w polskim banku nie powoduje braku możliwości skorzystania z wyłączenia, o którym mowa w art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. W konsekwencji jeżeli umowa pożyczki zostanie zawarta poza terytorium kraju i środki pieniężne w momencie zawarcia umowy będą znajdować się poza terytorium kraju, to będą spełnione warunki do wyłączenia opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją