Zgodnie z art. 66 ust. 1 rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. UE. L nr 302 z dnia 19 października 1992 r., s. 1 ? dalej jako: „Wspólnotowy Kodeks Celny” lub „WKC”): ,,jeżeli zgłaszający przedstawi dowód, że towar został zgłoszony omyłkowo do procedury celnej właściwej temu zgłoszeniu lub że w wyniku zaistnienia szczególnych okoliczności objęcie towaru procedurą celną, do której został zgłoszony, nie jest już dalej uzasadnione, organy celne, na wniosek zgłaszającego, unieważniają już przyjęte zgłoszenie.
Jednakże jeżeli organy celne poinformowały zgłaszającego o zamiarze przeprowadzenia rewizji towarów, wniosek o unieważnienie zgłoszenia może zostać uwzględniony jedynie po przeprowadzeniu takiej rewizji??.
Z powyższego wynika, że organy celne, na wniosek zgłaszającego, unieważniają już przyjęte zgłoszenie jeżeli zgłaszający przedstawi dowód, że towar został zgłoszony omyłkowo do procedury celnej właściwej temu zgłoszeniu lub że w wyniku zaistnienia szczególnych okoliczności objęcie towaru procedurą celną, do której został zgłoszony, nie jest już dalej uzasadnione.
Instytucja unieważnienia zgłoszenia celnego stanowi drugą, poza sprostowaniem zgłoszenia, instytucję przewidzianą przepisami w Kodeksie cywilnym, która dotyczy zgłoszeń celnych przyjętych przez organ celny. Stwarza ona podstawę prawną dla zgłaszającego do wystąpienia do organu celnego z wnioskiem o unieważnienie zgłoszenia, tj. o całkowite pozbawienie bytu materialnego i prawnego takiego zgłoszenia.
Ustawodawca wspólnotowy przewidział dwa przypadki, w których możliwe jest wnioskowanie przez zgłaszającego o unieważnienie zgłoszenia celnego. Pierwszym z nich jest omyłkowe zgłoszenie towaru ujętego w zgłoszeniu celnym do określonej procedury celnej. Drugi przypadek uzasadniający unieważnienie zgłoszenia celnego to zaistnienie szczególnych okoliczności, które spowodowały, że umieszczenie towaru pod daną procedurą celną, do której towar ten został zgłoszony, nie jest już dalej uzasadnione.
Akcyza i podatek akcyzowy
Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej
Akcyza i podatek akcyzowy