W dniu 15 grudnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.691.2022.2.JS w zakresie podatku od towarów i usług w przedmiocie stosowania mechanizmu podzielonej płatności zarówno w odniesieniu do faktur uregulowanych przelewem zbiorczym jak i faktur uregulowanych przelewem odrębnym, w przypadku pominięcia faktury w zbiorczym przelewie.
Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny. Dla celów owej działalności Wnioskodawca nabywa towary i usługi, na okoliczność czego otrzymuje faktury od swoich dostawców lub usługodawców („kontrahenci”).
Spółka planuje opłacać jednym przelewem („przelew zbiorczy”) faktury (tj. więcej niż jedną fakturę) wystawione przez jednego kontrahenta w okresie nie dłuższym niż miesiąc, stosując w tym celu komunikat przelewu wypełniony zgodnie z art. 108a ust. 3a-3c ustawy o VAT, tj.m.in. wskazując w nim, zamiast numerów faktur, okres za który dokonywana jest płatność.
Może się jednak zdarzyć, że jedna lub więcej faktur wystawionych przez kontrahenta w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy zostanie w nim pominięta, co może wynikać z następujących okoliczności (które jednakowoż stanowią jedynie przykłady i nie wyczerpują wszystkich możliwych powodów pominięcia faktury w zbiorczym przelewie):
- nieumyślna pomyłka osób odpowiedzialnych za zebranie faktur i dokonanie przelewu zbiorczego;
- przekazanie przez kontrahenta z opóźnieniem faktury lub faktur wystawionych w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy; lub
- wstrzymanie płatności za daną fakturę w przypadku powstania co do niej wątpliwości.
Pominięta w przelewie zbiorczym faktura zostanie opłacona przez Spółkę przelewem odrębnym („przelew odrębny”), przy użyciu komunikatu przelewu wypełnionego zgodnie z art. 108a ust. 3 ustawy o VAT, tj.m.in. wskazując w nim numer opłacanej faktury.
Powyższe faktury, uregulowane zarówno przelewem zbiorczym jak i przelewem odrębnym, mogą dotyczyć towarów i usług, zapłata za które musi być obowiązkowo dokonana przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT, jak i takich, które nie są objęte tym obowiązkiem i w odniesieniu do których Spółka stosuje mechanizm podzielonej płatności dobrowolnie.
Ponadto Wnioskodawca wskazał, że
- Kontrahenci, o których mowa we wniosku mogą mieć siedzibę w każdym kraju na świecie: w Polsce, w innym kraju UE lub poza UE. Niezależnie od miejsca siedziby kontrahenta, zakresem wniosku Spółki objęte są sytuacje, w których:
- transakcja pomiędzy kontrahentem a Spółką jest opodatkowana w Polsce podatkiem VAT, oraz
- obowiązek zapłaty podatku VAT ciąży na kontrahencie wobec czego wystawia on na Spółkę fakturę z wykazanym na niej podatkiem VAT, oraz
- kontrahent posiada w Polsce rachunek rozliczeniowy, wobec czego Spółka ma możliwość uregulować jego fakturę przelewem w mechanizmie podzielonej płatności.
- Zakresem wniosku Spółki objęte są sytuacje, w których otrzymana faktura dotyczy zakupu:
- wyłącznie towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT; albo
- wyłącznie towarów i usług, które nie zostały wymienione w ww. załączniku; albo
- zarówno towarów i usług wymienionych w ww. załączniku jak i takich, które nie zostały w nim wymienione.
W sytuacji, gdy otrzymana faktura dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, mogą być one ujęte w dowolnej pozycji tego załącznika (czyli obecnie od 1 do 150).
Wnioskodawca wskazał również, że zakresem wniosku objęte są sytuacje, w których kwota należności ogółem na otrzymanej od kontrahenta fakturze przekracza ww. wartość, jest jej równa lub jest niższa od niej.
Spółka wyjaśnia, że złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej aby uzyskać informację, czy przedstawiony w tym wniosku sposób opłacania faktur z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności – przelewem zbiorczym i przelewem odrębnym, jest prawidłowy na gruncie przepisów o VAT, a przelewy te mogą dotyczyć dowolnej kombinacji cech faktur spośród tych wskazanych powyżej. Z tego względu, okoliczności, o które Spółka uzupełnia wniosek, nie mają w istocie znaczenia dla rozstrzygnięcia o prawidłowości stanowiska Spółki. Przykładowo, przelew zbiorczy może obejmować:
- wyłącznie faktury, które muszą być uregulowane z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (gdyż każda z nich dotyczy w części lub całości towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT i kwota należności ogółem każdej z nich przekracza 15 tys. zł); lub
- wyłącznie faktury, które nie muszą być uregulowane z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (gdyż żadna z nich nie dotyczy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT lub kwota należności ogółem na żadnej z nich nie przekracza 15 tys. zł); lub
- zarówno faktury, które muszą być uregulowane przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności jak i takie, które nie są objęte tym obowiązkiem.
Podobnie, również przelew odrębny może dotyczyć faktury, która musi być uregulowana przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności jak i takiej, która nie jest objęta tym obowiązkiem.
Spółka podkreśla również, że pytanie postawione w jej wniosku nie odnosi się wyłącznie do zapłaty za faktury, które obowiązkowo muszą być uregulowane przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, ale również za faktury które mogą być uregulowane bez stosowania tego mechanizmu. Nawet bowiem jeśli mechanizm podzielonej płatności nie jest obowiązkowy, to może być stosowany dobrowolnie – co wiąże się z korzyściami po stronie Spółki jak np. brak solidarnej odpowiedzialności (art. 105a ust. 3 pkt 6 ustawy o VAT) czy też ograniczenie stosowania sankcji VAT lub podwyższonych odsetek za zwłokę (art. 108c ust. 1 i 2 ustawy o VAT).
W związku z powyższym, Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, Czy prawidłowo (tj. zgodnie z art. 108a ustawy o VAT) dokona zapłaty przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, zarówno w odniesieniu do faktur uregulowanych przelewem zbiorczym jak i faktur uregulowanych przelewem odrębnym?
Wnioskodawca stanął na stanowisku, że prawidłowo dokona zapłaty przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, zarówno w odniesieniu do faktur uregulowanych przelewem zbiorczym jak i faktur uregulowanych przelewem odrębnym.
DKIS uznał za prawidłowe Stanowisko Wnioskodawcy w części:
- nieumyślnej pomyłki osób odpowiedzialnych za zebranie faktur i dokonanie przelewu zbiorczego;
- przekazania przez kontrahenta z opóźnieniem faktury lub faktur wystawionych w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy
oraz nieprawidłowe w części dotyczącej wstrzymania płatności za daną fakturę w przypadku powstania co do niej wątpliwości.
DKIS podkreślił, że „(…) podatnik, który w trybie określonym tymi przepisami zdecyduje się na regulowanie płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności jednym komunikatem przelewu i dokona jednej płatności za wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc, nie ma możliwości dokonania kolejnej zbiorczej płatności za faktury wystawione w danym okresie, który został już objęty zbiorczym komunikatem przelewu.
W związku z powyższym w przypadku, gdy w jednym z przyjętych przez Państwa cykli rozliczeniowych przypadającym w danym miesiącu kalendarzowym, z uwagi na nieumyślną pomyłkę osób odpowiedzialnych za zebranie faktur bądź przekazanie przez kontrahenta z opóźnieniem faktury/faktur, nie uwzględnicie Państwo faktury/faktur wystawionych przez kontrahenta, a więc, ww. faktura/faktury nie będą objęte zbiorczym przelewem płatności, nie będziecie mieć Państwo możliwości dokonania płatności kolejnym zbiorczym przelewem. Oznacza to więc, że każda z faktur, którą w związku z nieumyślną pomyłką nie uwzględnicie w zbiorczym przelewie płatności bądź otrzymacie Państwo od kontrahenta, po dokonaniu zbiorczej płatności za dany okres, mimo, że faktury te zostały wystawione w okresie, którego dotyczyła już dokonana płatność zbiorcza, powinna zostać rozliczona przez Państwa odrębnie. Tym samym przy dokonywaniu przez Państwa odrębnej zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dotyczącej tej faktury/faktur, zastosujecie Państwo regulację wynikającą z art. 108a ust. 3 ustawy.
Z treści wniosku również wynika, że może się zdarzyć, że jedna lub więcej faktur wystawionych przez kontrahenta w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy zostanie w nim pominięta w związku z wstrzymaniem płatności za daną fakturę w przypadku powstania co do niej wątpliwości.
Zatem w przypadku, gdy powstaną wątpliwości co do wystawionej przez danego kontrahenta faktury/faktur i zdecydujecie Państwo o wstrzymaniu płatności w stosunku do tej faktury/faktur w danym okresie rozliczeniowym, wówczas nie będziecie Państwo mogli w stosunku do pozostałych faktur (niekwestionowanych przez Państwa) zastosować płatności zbiorczej, o której mowa w art. 108a ust. 3c ustawy, gdyż komunikat przelewu nie obejmowałby wszystkich faktur wystawionych na Państwa rzecz przez kontrahenta w przyjętym okresie rozliczeniowym.
W konsekwencji, gdy komunikat przelewu w MPP nie będzie obejmował wszystkich faktur wystawionych na rzecz Państwa przez danego kontrahenta w jednym z przyjętych przez Państwa cykli rozliczeniowych, wówczas będziecie Państwo zobowiązani do dokonania zapłaty za każdą fakturę (objętą obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności) wystawioną na rzecz Państwa zgodnie z regulacją art. 108a ust. 3 ustawy.
Tym samym oceniając Państwa stanowisko w zakresie dokonania zapłaty przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, zarówno w odniesieniu do faktur uregulowanych przelewem zbiorczym jak i faktur uregulowanych przelewem odrębnym, należało uznać je za prawidłowe w przypadku pominięcia faktury w zbiorczym przelewie w związku z nieumyślną pomyłką osób odpowiedzialnych za zebranie faktur i dokonanie przelewu zbiorczego oraz przekazania przez kontrahenta z opóźnieniem faktury lub faktur wystawionych w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy, natomiast za nieprawidłowe w przypadku pominięcia faktury w zbiorczym przelewie w związku z powstaniem co do niej wątpliwości”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76