Serwis Doradztwa Podatkowego

W jaki sposób oceniać obowiązki w zakresie raportowania transakcji kontrolowanych pomiędzy spółką przejmującą a spółką przejmowaną w przypadku, gdy połączenie zostało rozliczone metodą łączenia udziałów?

Ocenę obowiązków w zakresie raportowania transakcji pomiędzy spółką przejmowaną a innymi podmiotami powiązanymi należy określać za okres od początku roku podatkowego spółki przejmowanej do daty jej przejęcia przez spółkę przejmującą.

Do dnia przejęcia, spółka przejmowana jest odrębnym od spółki przejmującej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przez transakcję kontrolowaną – zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – rozumie się identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań. Zdaniem Ministerstwa Finansów, w informacji TPR-C należy wykazać także transakcje kontrolowane realizowane w tym okresie przez spółkę przejmowaną (zarówno ze spółką przejmującą, jak i innymi podmiotami powiązanymi) – do momentu jej przejęcia.

W ocenie autora, ocenę obowiązków w zakresie raportowania transakcji pomiędzy spółką przejmowaną a innymi podmiotami powiązanymi należy określać za okres od początku roku podatkowego spółki przejmowanej do daty jej przejęcia przez spółkę przejmującą. W przypadku transakcji kontrolowanych dokonywanych przez spółkę przejmującą, pod uwagę brany powinien być cały rok podatkowy.

Podobnie w:

  • piśmie z dnia 16 sierpnia 2019 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-2.4010.336.2019.1.SJ): „Fakt przeprowadzenia połączenia przez przejęcie spółek przez Wnioskodawcę w tym samym roku podatkowym, nie może kształtować pierwotnie występującego obowiązku wynikającego z dokonanych transakcji. Ustawodawca nie przewidział wyjątków w takim przypadku, nawet w przypadku składania jednego zeznania przez spółkę przejmującą. Wnioskodawca nadal jest więc zobowiązany do wykazania, że transakcje dokonywane przez Wnioskodawcę z przejętymi spółkami oraz pomiędzy przejętymi spółkami były transakcjami dokonywanymi na warunkach rynkowych, stąd Spółka jest zobowiązana do sporządzenia dokumentacji dotyczącej transakcji ze spółkami przejętymi oraz pomiędzy tymi spółkami w roku podatkowym, w którym nastąpiło przejęcie.”
  • piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lutego 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.413.2017.1.MM): „Fakt przeprowadzenia połączenia przez przejęcie Spółki P. przez Wnioskodawcę w tym samym roku podatkowym, skutkujące złożeniem jednego zeznania podatkowego dla obu podmiotów, nie może kształtować pierwotnie występującego obowiązku wynikającego z dokonanych transakcji. Ustawodawca nie przewidział wyjątków w takim przypadku. Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wskazany w art. 9a ust. 1 Ustawy CIT obowiązek dokumentacyjny nie dotyczy podmiotów dokonujących transakcji z podmiotami, z którymi zostały połączone w tym samym roku podatkowym metodą łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych, w związku z czym Spółka nie ma obowiązku dokumentacyjnego w odniesieniu do opisanych we wniosku transakcji w rozumieniu przepisów Ustawy CIT, jest nieprawidłowe.”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją