W jakiej dacie należy potrącać koszty uzyskania przychodu z tytułu świadczenia usług budowlanych?

Koszty uzyskania przychodów powinny być ujmowane współmiernie do osiąganych przychodów, o czym świadczy fakt, że zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, koszty potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody.

Zasady potrącalności w czasie kosztów bezpośrednio związanych z przychodami zostały określone w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z nim, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Przepisy powołanej ustawy nie zawierają wytycznych dotyczących metodologii przyporządkowania poniesionych kosztów do uzyskanych przychodów w sytuacji, gdy nie można wyodrębnić kwotowo, jaka część danego kosztu odpowiada kwocie przychodów zrealizowanych w danym okresie (jest związana z tym przychodem). Co istotne, przepis art. 15 ust. 4 ustawy stanowi, że poniesione koszty są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Potrącić można koszty związane z odpowiadającymi im przychodami. Wobec powyższego, jeżeli w danym okresie podatnik uzyskuje część przychodów, w celu uzyskania których poniósł pewną kwotę kosztów, to powinna istnieć możliwość przyporządkowania poniesionych kosztów do przychodów uzyskanych w tym momencie (okresie). W przypadku długoterminowych usług budowlanych jednoznaczne przyporządkowanie takich kosztów nie zawsze jest to możliwe, w szczególności nie jest możliwe dokonanie bezpośredniego i dokładnego przyporządkowania określonych, związanych z danym kontraktem kosztów, do konkretnego etapu przychodów (w związku z tym, że poszczególne kontrakty są złożone, ustalenie powiązań osiągniętych przychodów (zakończonych etapów) z bezpośrednio dotyczącymi ich kosztami jest w praktyce niemożliwe).

W tym przypadku za sposób postępowania podatników, który jest akceptowany przez organy podatkowe, należy uznać sposób, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów powinny być ujmowane współmiernie do osiąganych przychodów, o czym świadczy fakt, że zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, koszty potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody. (tak m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0114-KDIP2-3.4010.306.2017.1.PS).

Z ugruntowanej linii orzeczniczej organów podatkowych wynika, że współmierność kosztów i przychodów, odpowiadanie kosztów osiągniętym przychodom rozumiane jest jako potrącanie kosztów proporcjonalnie do osiągniętych przychodów, rozliczanie kosztów wynikających z realizowanych kontraktów z uwzględnieniem stopnia zaawansowania przychodów ze sprzedaży ustalonego jako ilorazu faktycznej sprzedaży wynikającej z wystawionych faktur i wartości wynikającej z kontraktu, według stopnia zaawansowania przychodów ze sprzedaży.

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

background
napisz do nas

Zapytaj nas o ofertę

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.







    Czytaj więcej

    karykatura
    newsletter

    Zapisz się na bezpłatny Serwis Doradztwa Podatkowego

    Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.


    Skontaktuj się z nami
    Rozwiążemy każdą wątpliwość
    Daj nam znać
    Skontaktuj się
    Od prawie 30 lat klasyfikujemy się niezmiennie w ścisłej czołówce liderów doradztwa podatkowego.