Serwis Doradztwa Podatkowego

W przypadku braku przychodu podatnik nie płaci składki zdrowotnej

Podleganie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. W art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa jakie podmioty podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Ustawodawca wymienia enumeratywnie te podmioty w 38 punktach; sam punkt pierwszy jest podzielony na 10 mniejszych jednostek redakcyjnych wymieniających kolejne podmioty.

Przypadki obowiązku opłacenia kilku składek zdrowotnych. W art. 82 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. ustawodawca określa w jakich sytuacjach ubezpieczony ma obowiązek opłacić więcej niż jedną składkę zdrowotną. Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Kontrowersja. W toku stosowania prawa powstała jednak kontrowersja, czy w sytuacji, gdy ubezpieczony, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z kilku tytułów ma obowiązek opłacenia składki zdrowotnej odrębnie od każdego z nich w przypadku gdy nie uzyskuje przychodu. Punktem wyjścia jest to, że należy odróżnić podleganie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego od obowiązku opłacenia składki zdrowotnej.

Brak przychodu oznacza brak obowiązku opłacenia składki zdrowotnej. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 31 lipca 2020 r. sygn. akt. III AUa 397/20 opierając się na wykładni językowej art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. potwierdza linię orzeczniczą zgodnie z którą warunkiem obowiązku opłacenia składki zdrowotnej jest uzyskiwanie przychodów z tych różnych tytułów. A contrario, brak jakichkolwiek przychodów przekłada się na brak obowiązku uiszczania z tego tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne z danego tytułu. Brak przychodu należy odróżnić od braku dochodu. Podobne zasady dotyczą też zbiegu tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku prowadzenia więcej niż jednego rodzaju pozarolniczej działalności (art. 82 ust. 3 ustawy) lub z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w ramach więcej niż jednej spółki (art. 82 ust. 4 ustawy), gdzie również składkę opłaca się od każdego z tych rodzajów działalności odrębnie, to warunkiem tego jest również uzyskiwanie przychodów tych działalności.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją