W świetle art. 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) opodatkowaniu akcyzą podlega m.in. zużycie energii elektrycznej – zarówno przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa energię elektryczną przez siebie wytworzoną. Równocześnie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (dalej: „rozporządzenie z 28 czerwca 2021 r.”) statuuje zwolnienie adresowane do podmiotów, które wytwarzają i zużywają energię elektryczną, wyprodukowaną z generatorach o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.
Brzmienie powołanego przepisu rozporządzenia wskazuje, że korzystanie ze zwolnienia od akcyzy uwarunkowane jest spełnieniem następujących warunków:
- zwolnieniem objęte jest zużycie energii na potrzeby własne podatnika,
- zużywana przez podatnika jest energia przezeń wyprodukowana,
- łączna moc generatorów, w ramach których jest produkowana zużywana przez podatnika energia nie przekracza 1 MW.
W praktyce szczególnie istotny, a zarazem rodzący wątpliwości jest trzeci z wymienionych warunków, a ściślej znaczenie pojęcia „łączna moc generatorów”. Należy przyjąć, że w obecnym stanie prawnym moc objęta zwolnieniem wynosi maksymalnie 1 MW dla wszystkich generatorów posiadanych przez danego przedsiębiorcę. Cytowane wyżej brzmienie powołanego przepisu jest powielane w kolejnych rozporządzeniach w sprawie zwolnień począwszy od wejścia w życie z dniem 1 września 2010 r. § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Obowiązujący wcześniej analogiczny przepis § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego stanowił, że zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Pierwotnie dla zastosowania zwolnienia wystarczało zatem, aby moc każdego pojedynczego generatora nie przekraczała 1 MW. Obecnie jednak, skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe. jeżeli łączna moc wszystkich generatorów posiadanych przez dany podmiot nie przekracza 1 MW. Należy uznać, że chodzi także o sytuację, gdy generatory te są od siebie odrębne, nie współpracują ze sobą i nie są ze sobą w żaden sposób połączone.
Wskazaną ocenę potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.153.2022.1.JS, w której Dyrektor KIS wyjaśnił, że „[…] Zwolnienie to odnosi się […] nie do ilości (wolumenu) energii elektrycznej wytwarzanej w danym generatorze […] – lecz odnosi się wprost do łącznej mocy użytkowanych przez Spółkę generatorów, i dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia, ich łączna moc nie może przekroczyć 1 MW”. Zatem – jak wywodził Organ – istotne jest, by „łączna moc generatorów, w której dochodziło do wytworzenia, a następnie zużycia przez Spółkę energii elektrycznej, nie przekroczyła 1 MW. […] Przy czym, zastrzec należy, że w sytuacji, gdyby doszło do wytwarzania i zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej również w innym generatorze/generatorach, wskutek czego łączna moc generatorów produkujących energię elektryczną przekroczy 1 MW – utraciliby Państwo możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w § 5 ust. 1 rozporządzenia, z uwagi na przekroczenie łącznego limitu mocy 1 MW”.
Reasumując w świetle powołanej interpretacji, skoro „Ustawodawca posłużył się pojęciem łącznej mocy generatorów, a nie innymi parametrami tych urządzeń (np. mocą osiągalną netto, mocą użyteczną, mocą surową, mocą efektywną itp.)”, to zwolnienie podatkowe odnosi się nie do ilości energii elektrycznej wytwarzanej w danym generatorze, lecz do łącznej mocy użytkowanych generatorów.
Jednocześnie należy odnotować istnienie stanowiska w szerszy sposób traktującego zakres przedmiotowego zwolnienia. Zawiera je w szczególności interpretacja o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.13.2022.1.MW wydana w dniu 13 kwietnia 2022 r., w kwestii stosowania zwolnienia z § 5 ust. 1 rozporządzenia z 28 czerwca 2021 r. w przypadku posiadania przez jednego przedsiębiorcę odrębnych, działających niezależnie od siebie dwóch farm fotowoltaicznych, z których każda posiada moc 0,999 MW, ale zużywana przez właściciela jest energia elektryczna wyprodukowana tylko w jednej z tych instalacji, a energia elektryczna wyprodukowana w drugiej farmie w całości podlega sprzedaży. W przedmiotowej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że jeśli podmiot zużywa energię elektryczną wytworzoną w jednej instalacji o mocy 0,999 MW, natomiast energię elektryczną, wytworzoną w drugiej instalacji również o mocy 0,999 MW wyłącznie odprzedaje – jest uprawniony do zastosowania przedmiotowego zwolnienia mimo, iż łączna moc użytkowanych przez ten podmiot instalacji fotowoltaicznych przekracza 1MW, bowiem nie jest istotna łączna moc używanych przez dany podmiot instalacji fotowoltaicznych, ale jedynie moc instalacji, wykorzystywanych do wytwarzania energii elektrycznej, którą następnie ten podmiot zużywa.
dr Joanna Kiszka
Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50
Akcyza i podatek akcyzowy
Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej
Akcyza i podatek akcyzowy