Na mocy ustawy z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej wprowadzono szereg istotnych zmian w podatku od nieruchomości. Zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
1. Zmiany w podatku od nieruchomości – nowe definicje ustawowe
Od dnia 1 stycznia 2025 r. przez budynek będzie rozumiany obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, oraz który posiada fundamenty i dach. Za budynek nie będzie uznawany obiekt, służący do gromadzenia materiałów, którego podstawowym parametrem technicznym jest pojemność (czyli np. zbiornik).
Z kolei przez roboty budowlane obecnie rozumie się prace polegające na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie lub montażu, do których stosuje się przepisy ustawy – Prawo budowlane.
Ustawą z dnia 19 listopada 2024 r. wprowadzono definicję trwałego związania z gruntem, przez które rozumie się takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się obiektu na inne miejsce. Przez połączenie obiektu budowlanego z gruntem należy rozumieć wykonanie pewnych czynności w celu ich połączenia, a nie jedynie posadowienia obiektu budowlanego na gruncie.
Wprowadzono nową definicję budowli bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych, a także wyszczególnienie kategorii obiektów kwalifikowanych jako budowle w ustawie podatkowej. W konsekwencji budowlą jest:
- obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- elektrownię wiatrową, elektrownię jądrową i elektrownię fotowoltaiczną, biogazownię, biogazownię rolniczą, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linową, wyciąg narciarski oraz skocznię, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
- urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w lit. a, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
- urządzenie techniczne inne niż wymienione w lit. a–c – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych, e) fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową – wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.
2. Kwalifikacja składników majątku
Z uwagi na zmiany wprowadzone z dniem 1 stycznia 2025 r. po stronie podatników rodzi się konieczność ponownego zakwalifikowania składników majątku dla celów opodatkowania. Konieczne może stać się wówczas zebranie dodatkowych informacji i dokumentów. Warto przeprowadzić inwentaryzację składników majątku oraz skorzystać z pomocy wykwalifikowanych podmiotów jak np. rzeczoznawca majątkowy. W niektórych przypadkach warto wystąpić o interpretację podatkową, ponieważ nowe definicje nie są jednoznaczne. Należy podkreślić, że wskutek wprowadzonych zmian istnieje ryzyko wzrostu wysokości podatku. Zmiana przepisów może prowadzić do podwójnego opodatkowania obiektów kompleksowych. Co więcej opodatkowane zostaną zbiorniki wewnętrzne i instalacje wewnątrzbudynkowe.
3. Wydłużony termin do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości
Czas na zapoznanie się z nowymi przepisami oraz dostosowanie do nowych wymogów jest bardzo krótki. Z tego względu warto rozważyć możliwość skorzystania z przedłużenia terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r. Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane składać do dnia 31 stycznia organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Termin ten wydłużono w 2025 r. – do dnia 31 marca 2025 r., w celu zapewnienia podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą odpowiedniego czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami. Konieczne jest jednak spełnienie warunków, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2024 r. tj.:
- złożenie do właściwego organu podatkowego w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r. pisemne zawiadomienie o skorzystaniu z tego uprawnienia, zawierające:
- nazwę organu podatkowego, do którego zawiadomienie jest kierowane,
- nazwę podatnika składającego zawiadomienie, adres jego siedziby oraz jego identyfikator podatkowy,
- oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 w terminie do dnia 31 marca 2025 r.;
- bez wezwania organu podatkowego, wpłacić na rachunek właściwej gminy miesięczne raty podatku od nieruchomości:
- za styczeń – w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r.,
- za luty – w terminie do dnia 15 lutego 2025 r.,
- za marzec – w terminie do dnia 15 marca 2025 r. – w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 r.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50