Czy podatnik może uznać windę za środek trwały odrębny od budynku, w którym została zainstalowana?
Kwestia ta została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 stycznia 2017 r. (1462-IPPB6.4510.531.2016.2.SO) – jak wskazał Organ: „Na podstawie art. 16a ust. 1 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2.maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Na podstawie powyższego wymienione w pkt 1-3 środki trwałe będą podlegały amortyzacji po spełnieniu następujących warunków:
* zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
* stanowią własność lub współwłasność podatnika – amortyzacji podatkowej podlegają wyłącznie środki trwałe, do których przysługuje podatnikowi prawo własności, z wyjątkiem środków używanych przez leasingobiorcę na podstawie umowy leasingu finansowego oraz tych wymienionych w art. 16a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
* są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania – ustawodawca nie określił bliżej tych warunków, jednakże należy stwierdzić, że warunki te spełnia składnik majątku, który jest wyposażony we wszystkie elementy konstrukcyjne pozwalające na jego funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem, ponadto sprawne technicznie i zalegalizowane prawnie w formie stosownych uprawnień, homologacji i pozwoleń na użytkowanie,
* przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok – o tym, jak długo będzie używany dany składnik majątku, decyduje sam podatnik,
* są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu,
* nie są wymienione w katalogu środków trwałych wskazanych w art. 16c ww. ustawy (środków trwałych niepodlegających amortyzacji).
(…) Nie oznacza to jednak, że Wnioskodawca nie ma prawa do amortyzacji wind i central wentylacyjnych jako odrębnych środków trwałych. Art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie stanowi, że jedną z podstawowych przesłanek zaliczenia składnika majątku do środków trwałych danego podatnika jest prawo własności. Wnioskodawca wyraźnie wskazał, że windy oraz centrale wentylacyjne, do momentu nabycia przez pozostałych Współwłaścicieli udziału we współwłasności, są wyłączną własnością Wnioskodawcy. Oznacza to, że – po spełnieniu pozostałych przesłanek – Wnioskodawca jest uprawniony do uznania wind oraz central wentylacyjnych za środki trwałe podlegające amortyzacji dla celów podatkowych”.
Reasumując należy uznać, że winda może również stanowić odrębny od budynku środek trwały – oczywiście przy spełnieniu ustawowych warunków do uznania jej za środek trwały.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy nr 12 238
Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 61 848 33 48