Serwis Doradztwa Podatkowego

Wpływ rocznego rozliczenia składki zdrowotnej na rozliczenia podatkowe

Zgodnie z art. 81 ust. 2i ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w przypadku gdy suma wpłaconych za poszczególne miesiące roku składkowego albo roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne przez ubezpieczonego, o którym mowa w ust. 2 lub 2e, jest wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalonej od rocznej podstawy, określonej w ust. 2 albo 2b, lub w ust. 2e, ubezpieczonemu przysługuje zwrot kwoty stanowiącej różnicę między sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku składkowego albo roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne a roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy, określonej w ust. 2 albo 2b, lub w ust. 2e. Otrzymany zwrot składki zdrowotnej może być obojętny podatkowo, stanowić przychód albo podlegać doliczeniu do podstawy opodatkowania. Różnice w zakresie skutków podatkowych zwrotu składki zdrowotnej wynikają z formy opodatkowania jaką wybrał podatnik prowadzący działalność gospodarczą.

 

1. Opodatkowanie za zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 58) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie zdrowotne, z wyjątkiem składek zapłaconych przez podatników opodatkowanych podatkiem liniowym do określonej w ustawie wysokości. Oznacza to, że dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych składa zdrowotna nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

W konsekwencji tej regulacji oraz art. 14 ust. 3a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. zgodnie z którym do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, zwrot składki zdrowotnej, która nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów nie stanowi przychodu dla podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych.

 

2. Opodatkowanie „podatkiem liniowym”

2.1. Składka zdrowotna jako koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z ww. art. 23 ust. 1 pkt 58) lit a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłacone składki zdrowotne przy czym łączna wysokość tych składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu nie może przekroczyć w roku podatkowym 11.600 zł. W związku z tym, podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składkę zdrowotną w wysokości ogłoszonej przez Ministra Finansów na podstawie art. 30c ust 2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

2.2. Odliczenie z tytułu składki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 30c ust. 2 zdanie drugie dochód podatników, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy mogą pomniejszyć dochód o:

  1. składki na ubezpieczenia społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a i pkt 2a;
  2. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
    1. z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zgodnie z ust. 1,
    2. za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym w sposób określony w ust. 1
  • przy czym łączna wysokość tych składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu nie może przekroczyć w roku podatkowym 11.600 zł;

Zgodnie z art. 30c ust. 3 pkt 4) tej ustawy (…), składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ust. 2 pkt 2 (…), podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały (…) zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Ponadto, zgodnie z art. 45 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

 

3. Opodatkowanie zryczałtowanym podatku od przychodów ewidencjonowanych

Zgodnie z art. 11 ust. 1a ustawy z dnia z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1, mogą być pomniejszone o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146):

  1. z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  2. za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
  • jeżeli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z art. 21 ust. 2a tej ustawy jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od przychodu lub ryczałtu, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

 

Mirosław Lewandowski

Konsultant podatkowy

miroslaw.lewandowski@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 (wew. 143),

tel. 451 165 957

Skontaktuj się z naszą redakcją