Serwis Doradztwa Podatkowego

Wydatki na imprezę integracyjną zaliczone jako koszty uzyskania przychodów, ale tylko w części przypadającej na pracowników

Zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 sierpnia 2021 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.203.2021.1.AP do kosztów poniesionych w związku z organizacją imprezy firmowej urząd skarbowy nie zaliczył wydatków na kontrahentów, dziennikarzy czy też polityków.

Organ w swoim stanowisku przedstawił, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Spółka podejmuje szereg działań mających na celu podnoszenie kwalifikacji swojej kadry pracowniczej, stymulowanie i motywowanie zatrudnionych osób do zwiększenia jakości oraz wydajności ich pracy, jak również budowanie trwałych i silnych relacji pracodawca-pracownik oraz konstruktywnych relacji pomiędzy działami i pracownikami, a także pomiędzy samymi pracownikami.

W związku z powyższym, Spółka organizuje swoim pracownikom spotkania integracyjno – szkoleniowe, które mogą przybierać różne formy:

  • wyjazd integracyjny (integracyjno–szkoleniowy) – organizowany dla konkretnych grup pracowników
  • spotkanie integracyjne grupy pracowników – najczęściej w ramach jednego lub kilku departamentów/biur, organizowane przez Spółkę dla swoich pracowników wyjście do miejsca, gdzie możliwe są aktywności integrujące pracowników,
  • spotkania okolicznościowe, w tym:
    • spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. święta branżowe, jak Dzień (…), spotkania związane z tradycyjnie obchodzonymi świętami (Wielkanoc, Wigilia), Dzień Dziecka dla dzieci pracowników, uroczyste jubileusze związane z działalnością Spółki. Jest to także okazja do wręczenia różnego rodzaju odznaczeń, jak również dyplomów i medali dla zasłużonych pracowników;
    • krótkie spotkania organizowane dla pracowników Spółki na jej terenie, o charakterze integracyjno–informacyjnym, poprzedzające lub podsumowujące rok obrotowy, rozpoczynające lub kończące się projekty.

Dodatkowo zdaniem Spółki uczestnikami spotkań mogą być również byli pracownicy przedsiębiorstwa, będący obecnie na emeryturze. Celem organizacji ww. spotkań jest przede wszystkim poprawa efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników, większą identyfikację pracowników ze Spółką i jej działalnością, poprawę atmosfery pracy oraz promowanie szczególnie pożądanych wzorców zachowań.

Zdarza się, że w opisanych powyżej spotkaniach, biorą udział także kontrahenci Spółki, jak również przedstawiciele świata mediów (dziennikarze) oraz polityki (przedstawiciele poszczególnych Ministerstw). Udział ww. osób w organizowanych przez Spółkę spotkaniach, ma związek z realizacją szeroko pojętej strategii marketingowej Spółki.

Organ w wydanej interpretacji stwierdził, że: „wskazane we wniosku wydatki, w zakresie w jakim mogą stanowić koszty podatkowe powinny być rozliczane zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy CIT, a więc w dacie ich poniesienia, tj. w dniu na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.”

Organ podsumował, że stanowisko Spółki w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę na organizację wskazanych we wniosku spotkań integracyjno-szkoleniowych związanych z uczestnictwem w tych spotkaniach jest:

  • prawidłowe w przypadku pracowników oraz byłych pracowników (emerytów),
  • nieprawidłowe w przypadku kontrahentów, polityków, dziennikarzy.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją