Zgodnie z wydaną interpretacją indywidualną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 sierpnia 2021 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.203.2021.1.AP do kosztów poniesionych w związku z organizacją imprezy firmowej urząd skarbowy nie zaliczył wydatków na kontrahentów, dziennikarzy czy też polityków.
Organ w swoim stanowisku przedstawił, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
Spółka podejmuje szereg działań mających na celu podnoszenie kwalifikacji swojej kadry pracowniczej, stymulowanie i motywowanie zatrudnionych osób do zwiększenia jakości oraz wydajności ich pracy, jak również budowanie trwałych i silnych relacji pracodawca-pracownik oraz konstruktywnych relacji pomiędzy działami i pracownikami, a także pomiędzy samymi pracownikami.
W związku z powyższym, Spółka organizuje swoim pracownikom spotkania integracyjno – szkoleniowe, które mogą przybierać różne formy:
Dodatkowo zdaniem Spółki uczestnikami spotkań mogą być również byli pracownicy przedsiębiorstwa, będący obecnie na emeryturze. Celem organizacji ww. spotkań jest przede wszystkim poprawa efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników, większą identyfikację pracowników ze Spółką i jej działalnością, poprawę atmosfery pracy oraz promowanie szczególnie pożądanych wzorców zachowań.
Zdarza się, że w opisanych powyżej spotkaniach, biorą udział także kontrahenci Spółki, jak również przedstawiciele świata mediów (dziennikarze) oraz polityki (przedstawiciele poszczególnych Ministerstw). Udział ww. osób w organizowanych przez Spółkę spotkaniach, ma związek z realizacją szeroko pojętej strategii marketingowej Spółki.
Organ w wydanej interpretacji stwierdził, że: „wskazane we wniosku wydatki, w zakresie w jakim mogą stanowić koszty podatkowe powinny być rozliczane zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy CIT, a więc w dacie ich poniesienia, tj. w dniu na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.”
Organ podsumował, że stanowisko Spółki w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę na organizację wskazanych we wniosku spotkań integracyjno-szkoleniowych związanych z uczestnictwem w tych spotkaniach jest:
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.