Zgodnie z art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie źródła przychodów. W związku z powyższym kwestia kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzależniona jest od wykazania przez podatnika związku przyczynowo-skutkowego, czyli udowodnienia, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tego przychodu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 sierpnia 2024 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.505.2024.2.HJ) potwierdził, że wydatki poniesione na utrzymanie psa, który pełni funkcję stróżującą w mieszkaniu przedsiębiorcy, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów. Wnioskodawczyni prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług księgowo-doradczych. Część tych usług świadczyła w swoim mieszkaniu, w którym przechowywała również sprzęt komputerowy oraz dokumenty klientów. Z uwagi na brak odpowiednich zabezpieczeń w budynku mieszkalnym, wnioskodawczyni zdecydowała się na adopcję psa ze schroniska, którego zamierzała wyszkolić do celów ochronnych.
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji podkreślono, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów. Jednocześnie Organ wskazał, że aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W tym konkretnym przypadku pies miał pełnić funkcję stróżującą, chroniąc majątek związany z działalnością gospodarczą. Wydatki poniesione na jego utrzymanie zostały uznane za wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodów, a tym samym za koszt uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ich właściwego udokumentowania.
Gabriela Korycińska
aplikant adwokacki
gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl
22 517 30 60 (wew. 277)