Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w ramach rocznego PIT. Wydatki na ten cel można odliczyć bez żadnego limitu. Remont nie musi mieć indywidualnego charakteru. Musi być jednak podyktowany potrzebami osoby niepełnosprawnej, talie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 19 czerwca 2019 r. nr 0112-KDIL3-2.4011.191.2019.2.MKA.
Zainteresowana jest osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ustalonym od 10 lutego 2011 r., związanym z ograniczeniem ruchowym o symbolu 05-R. Wnioskodawczyni jest zmuszona ponieść wydatki związane z adaptacją łazienki stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Remont będzie dotyczył wymiany wanny na kabinę prysznicową bez brodzika. Kabina będzie składała się z dwóch wykafelkowanych ścianek i drzwi, będzie wyposażona w uchwyt, baterię prysznicową i spływ w podłodze. Podłoga w całej łazience będzie wyłożona płytkami antypoślizgowymi. Zostanie zamontowany zestaw podtynkowy, który umożliwi zamontowanie muszli klozetowej poniżej standardowego rozmiaru. Ściany zostaną wyłożone płytkami. W związku z koniecznością zmiany miejsca zamontowania umywalki nastąpi wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wydatki na zakup materiałów oraz pokrycie kosztów robocizny zostaną w całości sfinansowane ze środków Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni chce wiedzieć, czy wydatki związane z remontem będą podlegały odliczeniu?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0112-KDIL3-2.4011.191.2019.2.MKA wyjaśnił, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych odliczyć można wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań. W przeciwieństwie do wydatków z tytułu zakupu sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Istotne jest jedynie czy wydatki te są podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej związanymi z tą niepełnosprawnością. Zdaniem organu podatkowego, wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną na zakup materiałów budowlanych i wyposażenia łazienki, a także koszty robocizny związane z jej adaptacją do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, będzie mógł zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne. Znajduje to potwierdzenie w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Adaptacją mieszkania jest przeróbka, mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania (domu) ? to przydanie mu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zatem adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Stąd też w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.
W związku z powyższym Wnioskodawczyni wydatki na remont łazienki będzie mogła odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym.
Malwina Sik
Konsultant prawny
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93