Serwis Doradztwa Podatkowego

Wyłączenie z kosztów podatkowych przelewów na rachunek spoza białej listy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z dnia 2 maja 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.223.2023.1.JG zajął stanowisko w sprawie możliwości ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków z tytułu czynszu za najem/dzierżawę nieruchomości, płatnego na rzecz wynajmującego na jego rachunek prywatny, niewidniejący w wykazie o którym mowa w art. 96b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług tj. na rachunek spoza tzw. białej listy.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka z o.o. będąca polskim rezydentem podatkowym. Głównym i podstawowym przedmiotem jej działalności jest transport drogowy towarów (PKD 49,41,Z). Wnioskodawca zamierza użytkować (na podstawie umowy najmu lub dzierżawy) nieruchomość od osoby fizycznej. Wynajmujący jest osobą fizyczną zarejestrowaną jako podmiot gospodarczy w CEiDG. Ponadto, wynajmujący jest czynnym podatnikiem VAT. Z tytułu wynajmu Wynajmujący wystawia faktury ze stawką 23%. Nieruchomość mająca być przedmiotem najmu stanowi majątek prywatny, niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wynajmujący widnieje w wykazie o którym mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „Biała lista”) jako podatnik VAT czynny, ale w związku z faktem, iż przedmiotem najmu jest nieruchomość, która stanowi jego majątek prywatny, niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą zamierza wskazać do płatności czynszu najmu rachunek prywatny niewidoczny na Białej liście. Wnioskodawca podaje również, że w stosunku rocznym kwota czynszu najmu przekroczy 15 000 zł.

W powyższym stanie faktycznym wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem czy będzie mógł ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatki z tytułu czynszu za najem/dzierżawę nieruchomości, płatnego na rzecz wynajmującej na jego rachunek prywatny, niewidniejący w wykazie o którym mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca wskazał, że klasyfikacja czy ma do czynienia z najmem rozliczanym prywatnie, czy związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, kluczowe jest powiązanie danej nieruchomości ze składnikiem majątku przedsiębiorstwa bądź jego brak. Zdaniem wnioskodawcy, to wynajmujący decyduje o tym, czy powiązać określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem (NSA w wyroku z dnia 24 maja 2021 r., sygn. II FPS 1/21). Wnioskodawca wskazał, że w opisanym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą Wynajmującego, o których mowa w art. 19 Prawa przedsiębiorców.

W związku z powyższym, czynsz zapłacony na rachunek wynajmującego niewidniejący w wykazie o którym mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług, wnioskodawca będzie mógł ująć w kosztach uzyskania przychodu.

Organ przyznał rację wnioskodawcy i podzielił jego stanowisko w sprawie. Organ uznał, iż w przypadku przedsiębiorcy wynajmującego swój prywatny majątek, to najemca chcący zaliczyć czynsz do podatkowych kosztów nie musi wpłacać go na rachunek widniejący w wykazie zarejestrowanych podatników VAT. Nadto z interpretacji wynika, że najemca nie jest zobowiązany do składania zawiadomienia ZAW-NR o dokonaniu wpłaty na rachunek spoza białej listy VAT. Fakt ten wynika z okoliczności, iż wynajmujący nie występuje wówczas w roli przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją