Serwis Doradztwa Podatkowego

Wytworzenie oprogramowania we własnym zakresie

Z wytworzeniem oprogramowania komputerowego przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych mamy do czynienia wówczas, gdy oprogramowanie to – na zlecenie podatnika – tworzą osoby trzecie na podstawie umów cywilnoprawnych, czy umów o świadczenie usług (np. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy umów zleceń). W takiej sytuacji prace wykonywane przez takie osoby stanowią usługę opracowania oprogramowania komputerowego (usługi informatycznej). W takim wypadku podatnik będzie wytwarzać we własnym zakresie (a nie nabywać) oprogramowanie komputerowe.

W przypadku zatem, gdy programy komputerowe (fragmenty kodu) nie zostały nabyte, lecz zostały stworzone, na zlecenie podatnika przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, z których podatnik wytwarza oprogramowanie we własnym zakresie, to powstałe w wyniku ich pracy programy komputerowe (fragmenty kodu) traktuje się jako wytworzone przez podatnika we własnym zakresie.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach Dyrektora KIS – przykładowo pismo z dnia 4.12.2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.566.2023.1.SG.

Podobne stanowisko można znaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 maja 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.70.2023.2.AR. W interpretacji tej organ uznał, ze w przypadku nabycia usługi wdrożeniowej i związanych z nimi trzech różnych licencji, które dopiero łącznie prowadzą do powstania oprogramowania do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, nie dochodzi do nabycia oprogramowania tylko wytworzenia go we własnym zakresie: „Potwierdzeniem, że doszło do wytworzenia oprogramowania jest okoliczność, że w celu wdrożenia nowego programowania do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem nabyliście Państwo przede wszystkim (składającą się z 3 etapów i obejmującą cały wachlarz czynności i związanych z nimi wydatków) – usługę wdrożenia Systemu (…). W związku z wdrożeniem Systemu (…) nabyliście Państwo Licencje konieczne do uruchomienia, skonfigurowania i późniejszego użytkowania tego systemu. Powyższe Licencje nie są Licencjami dającymi prawo do korzystania z wdrażanego przez Państwa Systemu (…). Pogramy, które obejmują ww. Licencje służą bowiem uruchomieniu i konfiguracji ww. systemu na etapie jego wdrażania i dalszego użytkowania. Innymi słowy programy te są elementami składowymi wdrażanego Systemu (…). Same zatem nabyte Licencje nie posiadałyby zdolności do gospodarczego ich wykorzystania na potrzeby Państwa działalności, bez realizacji wszystkich etapów prac wykonanych w ramach zawartej umowy wdrożeniowej. Bez przeprowadzenia poszczególnych etapów nabytej usługi wdrożenia, w tym m.in. opracowania projektu wdrożenia dla poszczególnych modułów, adaptacji poszczególnych modułów oraz ich konfiguracji – korzystanie z Oprogramowania byłoby niemożliwe.”

Powyższe wskazanie oznacza, że utwory (fragmenty kodu), do których prawa autorskie będą przenoszone na podatnika w ramach opisywanych umów nie będą stanowić wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji podatkowej, bowiem zostaną wytworzone przez podatnika.

 

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr 09900

malgorzata.slomka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 64

Skontaktuj się z naszą redakcją