Serwis Doradztwa Podatkowego

Zachowanie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupionych towarów, które zostały skradzione

     W dniu 9 listopada 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0114-KDIP4-2.4012.479.2020.1.WH w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie zachowania prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych towarów, które zostały utracone w wyniku kradzieży.

     Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej paliw do silników, oleju napędowego przeznaczonego do celów opałowych, towarów poza paliwowych oraz usług we własnej sieci Stacji Paliw. Sprzedaż towarów i innych usług jest w całości opodatkowana. Wnioskodawcy w związku z zakupem towarów przysługuje w całości odliczenie podatku naliczonego od podatku należnego w myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

     Na jednej ze stacji paliw miała miejsce kradzież paliw oraz towarów handlowych przez osobę zobowiązaną do prowadzenia obsługi i pośrednictwa handlowego na podstawie umowy agencyjnej. Zgodnie z umową agencyjną Prowadzący stację paliw będzie rozliczał się Dającemu zlecenie z powierzonego mienia na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji.

     W toku jednej ze standardowych inwentaryzacji kontrolnych stwierdzono znaczny niedobór w paliwach. Sprawę zgłoszono na policję, zapadł w niej wyrok sądowy.

     W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy Spółka miała prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów, które zostały skradzione czy też należy skorygować naliczony podatek VAT od zakupionych i później skradzionych towarów?

     Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka miała prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych towarów, które zostały w terminie późniejszym skradzione i nie musi w związku ze stratą towarów, dokonywać teraz korekty podatku naliczonego.

     W przedmiotowej sprawie DKIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i wskazał, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z niedoborami spowodowanymi kradzieżą przez pracownika odpowiedzialnego materialnie za ich powstanie. Zdarzenie utraty towaru odbyło się bez wiedzy i woli Wnioskodawcy oraz z przyczyn od niego niezależnych. Ponadto z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym a towary, co do których następnie stwierdzono niedobory, były nabywane przez Wnioskodawcę z zamiarem wykorzystania ich do wykonywania czynności opodatkowanych.

     DKIS stwierdził, że w przedmiotowej sprawie należy odwołać się do powołanego przez Wnioskodawcę orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV, w którym Trybunał stwierdził (odwołując się do zasady neutralności podatku VAT), że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia podatku VAT zostaje zachowane.

     W świetle powołanego wyroku TSUE należy stwierdzić, że w przypadku gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę był dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru do czynności podlegających opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to pomimo utraty danego towaru z przyczyn niezależnych, tj. w sposób niezawiniony, czy jak to ujął Trybunał ? „z powodów pozostających poza kontrolą podatnika”, jego prawo do odliczenia w związku z nabyciem tego towaru zostaje zachowane.

     Zatem w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z niedoborami spowodowanymi kradzieżą dokonaną przez osobę zatrudnioną na stacji paliw na podstawie umowy agencyjnej. Wobec tego, niedobory te należy uznać za niezawinione przez Wnioskodawcę.

     Wobec powyższego, w ocenie DKIS, w sytuacji utraty towaru z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem utraconych towarów zostaje zachowane, a co za tym idzie nie ma podstaw do dokonywania korekt odliczonego podatku.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją