Szef Krajowej Administracji Skarbowej po zapoznaniu się z aktami sprawy uznał, że interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora KIS z dnia 17 stycznia 2019 r. nr 0112-KDIL2-2.4012.577.2018.4.LS jest nieprawidłowa i dokonał jej zmiany wydając w dniu 14 czerwca 2023 r. zmienioną interpretację indywidualną o sygn. DOP7.8101.140.2020.AWCH.
Wnioskodawczyni będąca rolnikiem posiadającym grunty rolne, chce dokonać ich sprzedaży. W tym celu geodeta dokona wydzielenia niniejszych działek, a na moment sprzedaży zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy, z przeznaczeniem zabudowy na cele mieszkalne. Dotychczas przedmiotowe grunty będą dzierżawione. Ponadto grunty rolne zostały nabyte w formie darowizny, a tym samym nie przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Grunt został wydzierżawiony na cele rolnicze i zawsze był wykorzystywany na cele rolnicze. Grunt rolny był przez cały okres wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni uznała, że sprzedaż niniejszych działek będzie zwykłym zarządem nieruchomości i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sprawy połączone C-180/10 i C-181/10. W wyrokach tych TSUE wskazał, że nawet podział nieruchomości na mniejsze, atrakcyjniejsze działki jest wciąż zarządem majątkiem prywatnym.
W ocenie Szefa KAS sprzedaż działek wydzielonych z gospodarstwa będzie wypełniała definicję działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i dokonując tej czynności, Wnioskodawczyni będzie występowała w charakterze podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, sprzedaż ww. nieruchomości niezabudowanych, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Warunkiem zastosowania do sprzedaży zwolnienia (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy) z opodatkowania podatkiem od towarów i usług konieczne jest zatem wykorzystywanie towaru wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku oraz brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia towaru. Przedmiotowe przesłanki do zastosowania opisywanego zwolnienia muszą być spełnione łącznie.
W przedmiotowej sprawie czynność sprzedaży działek nie podlega zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustaw o VAT z uwagi na stwierdzony brak występowania w sprawie na uprzednim etapie obrotu podatku naliczonego (z uwagi na nabycie gruntu rolnego w drodze darowizny), który mógłby obecnie tj. z tytułu transakcji sprzedaży działek przez Wnioskodawczynię ulec odliczeniu. Dodatkowo Wnioskodawczyni nie przysługuje również zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ponieważ przedmiotem dostawy towarów będzie grunt niezabudowany przeznaczony pod zabudowę (tj. grunt budowlany), a zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane.