W dniu 5 marca 2021 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1076.2020.1.KR dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Wnioskodawca na podstawie dziedziczenia po zmarłej siostrze nabył spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego, które Wnioskodawca zdecydował się sprzedać za kwotę 70 tys. zł. Wnioskodawca postanowił wydać przedmiotową kwotę na realizację własnych celów mieszkaniowych i skorzystać z ulgi mieszkaniowej o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Wnioskodawca zdecydował się na kupno innego mieszkania za kwotę 167 100 zł, czyli ponad dwukrotność kwoty przychodu uzyskanego w wyniku wcześniejszej sprzedaży mieszkania. Wydatek kwoty nastąpił jeszcze w tym samym roku, czyli na długo przed upływem obowiązującego terminu dwóch lat od momentu sprzedaży, wymaganego ustawowo dla możliwości skorzystania przy obliczaniu podatku dochodowego z ulgi mieszkaniowej. Wnioskodawca zamierzał wykorzystywać nabyty lokal mieszkalny jako „mieszkanie alternatywne” w różnych sytuacjach życiowych w najbliższym czasie, a w dalszej perspektywie również zamieszkania w nim na stałe u boku rodziny, w momencie gdy samodzielne bytowanie okaże się dla Niego zbyt problematyczne. Natomiast współwłaściciele, Jego córka z przyszłym zięciem, planowali zamieszkać tam wkrótce już jako rodzina, po wyremontowaniu i odpowiednim dostosowaniu mieszkania do Wnioskodawcy i ich potrzeb.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy zakup połowy udziału w mieszkaniu z prawem do zamieszkiwania w jednym pokoju pozwoli na skorzystanie z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 1 i pkt 131 ustawy o PIT?
DKIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i wskazał, że okoliczności dotyczące nabycia udziału 2/4 w lokalu mieszkalnym i alternatywne/sporadyczne jego zamieszkiwanie przez Wnioskodawcę, pozwalają uznać, że został on nabyty przez Wnioskodawcę na własne cele mieszkaniowe.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w związku z wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego odziedziczonego po zmarłej siostrze na nabycie udziału 2/4 w lokalu mieszkalnym (przy nabyciu wspólnie z córką i przyszłym zięciem). Wydatek ten mieści się bowiem w ustawowym pojęciu własnych celów mieszkaniowych. Zatem, nabycie udziału 2/4 w lokalu mieszkalnym, w którym ? jak wskazuje Wnioskodawca ? realizuje własne cele mieszkaniowe (zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe), Wnioskodawca może kwalifikować jako wydatki na własne cele mieszkaniowe.
Podsumowując DKIS wskazał, że mając na uwadze powyższe oraz przyjmując za Wnioskodawcą, że w nabytym lokalu mieszkalnym (udziale) realizuje własne cele mieszkaniowe, stwierdzić należy, że wydatkowanie przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu odpłatnego zbycia w 2016 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku po zmarłej siostrze na nabycie udziału 2/4 w lokalu mieszkalnym, w którym Wnioskodawca realizuje własne cele mieszkaniowe, uprawnia do zwolnienia od podatku dochodu z opłatnego zbycia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT
DKIS podkreślił również, że zwolnieniem objęty jest dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na ww. cel mieszkaniowy, w przychodzie z odpłatnego zbycia udziału w odziedziczonej nieruchomości.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76