Serwis Doradztwa Podatkowego

Zakup samochodu osobowego od rolnika ryczałtowego a PCC

Czy w przypadku zakupu od rolnika ryczałtowego samochodu osobowego, który był przez niego wykorzystywany wyłącznie w gospodarstwie rolnym, nabywca ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Przedmiotowa kwestia została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 września 2022 r. (0111-KDIB2-3.4014.324.2022.3.JKU), w której to stwierdzono: „(…) należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych: nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

– umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że dokonał Pan zakupu samochodu osobowego, który był wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością rolniczą przez rolnika ryczałtowego. Sprzedawany samochód zgodnie ze złożonym przez sprzedającego oświadczeniem wykorzystywany był w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Z tytułu uprzedniego nabycia tego samochodu osobowego sprzedający nie obniżał kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Sprzedający, przy sprzedaży samochodu, korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze treść wniosku oraz przytoczone przepisy – jeżeli istotnie sprzedający z tytułu omawianej transakcji był zwolniony z podatku od towarów i usług (co nie jest przedmiotem rozstrzygnięcia w niniejszej interpretacji, gdyż dotyczy ona – zgodnie z Pana wnioskiem – tylko podatku od czynności cywilnoprawnych), to transakcja nabycia samochodu osobowego od rolnika ryczałtowego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym – jeżeli opisana transakcja była objęta uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług – nie był Pan zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanego zdarzenia, gdyż czynność ta była wyłączona na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (nie jak Pan wskazał w zadanym pytaniu i stanowisku – zwolniona) z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych”.

Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku, gdy rolnik ryczałtowy dokonuje sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie w prowadzonym przez niego gospodarstwie rolnym, w ramach którego dokonuje wyłącznie dostaw towarów i świadczenia usług korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (w myśl tego przepisu zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego), to co do zasady do tej dostawy zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego). Zatem jeśli faktycznie do dostawy przedmiotowego samochodu osobowego będzie mieć zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., to nabywca takiego samochodu nie ma obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy także pamiętać, że w tym przypadku nie wystawia się faktury VAT-RR – zgodnie z art. 116 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Z kolei w myśl art. 2 pkt 20 przedmiotowej ustawy przez produkty rolne rozumie się towary pochodzące z własnej działalności rolniczej rolnika ryczałtowego oraz towary, o których mowa w art. 20 ust. 1c i 1d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.).

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją