Zgodnie z interpretacją podatkową o numerze: 0115-KDIT3.4011.263.2020.2.AW z dnia 12 maja 2020 r. wynagrodzenie za usługi świadczone spółce przez jej wspólnika w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być kosztem podatkowym w spółce. Zdaniem Dyrektora KIS, w takiej sytuacji nie ma mowy o pracy własnej. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest podmiotem odrębnym od spółki.
Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym w interpretacji Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ? kancelarię prawną, w ramach której świadczy usługi prawne wykonując zawód radcy prawnego. W zakresie przedmiotowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Niemniej jednak niezależnie od jednoosobowej działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki partnerskiej. Przedmiotem działalności Spółki Partnerskiej jest świadczenie usług doradztwa prawnego i doradztwa podatkowego. Spółka Partnerska jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W umowie Spółki Partnerskiej został określony sposób podziału między wspólników zysku wykazywanego przez Spółkę Partnerską, wykłady zaś po stronie Wnioskodawczyni były wyłącznie pieniężne.
Wnioskodawczyni zamierza odpłatnie świadczyć w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze i usługi doradztwa podatkowego, jako odrębny podmiot. Spółka Partnerska jest natomiast zainteresowana zlecaniem Wnioskodawczyni takich usług. Usługi te byłyby świadczone na podstawie stosownej umowy zawartej między Spółką Partnerską, a Wnioskodawczynią. Za wykonanie usług na rzecz Spółki Partnerskiej Wnioskodawczyni otrzymywałaby od Spółki Partnerskiej wynagrodzenie, które byłoby dokumentowane wystawianymi przez Wnioskodawczynię fakturami VAT. Wynagrodzenie Wnioskodawczyni byłoby zaliczane do przychodów Wnioskodawczyni z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Wnioskodawczyni zwróciła się w związku z powyższym z pytaniem do organu podatkowego, czy wynagrodzenie wypłacone przez Spółkę Partnerską Wnioskodawczyni z tytułu świadczonych przez nią usług będzie stanowiło dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w Spółce Partnerskiej w części, w jakiej odpowiednio do zapisów umowy Spółki Partnerskiej Wnioskodawczyni uczestniczy w zyskach Spółki Partnerskiej.
Zdaniem Wnioskodawczyni wynagrodzenie wypłacone Wnioskodawczyni przez Spółkę Partnerską z tytułu świadczonych przez nią na rzecz Spółki Partnerskiej usług będzie stanowiło dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki Partnerskiej w części, w jakiej odpowiednio do zapisów umowy Spółki Partnerskiej Wnioskodawczyni uczestniczy w zyskach Spółki Partnerskiej.
Dyrektor KIS potwierdził zdanie Wnioskodawczyni. Wskazał, że: ?(?) w sytuacji, gdy wspólnik Spółki Partnerskiej świadczy usługi dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z tą Spółką następują na podstawie stosunku prawnego łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz Spółki Partnerskiej, w której jest również wspólnikiem. Sam fakt, że wspólnikiem Spółki Partnerskiej jest ta sama osoba, która świadczy usługi na rzecz Spółki, nie stanowi przeszkody do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wspólników Spółki Partnerskiej wydatków na nabycie usług od wspólnika, świadczonych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej?.
Zatem w rozpatrywanej sprawie świadczenie przez Wnioskodawczynię usług nastąpi na podstawie stosunku prawnego (umowy cywilnoprawnej) łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze ? Wnioskodawczynię (jako osobę prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą) oraz Spółkę. Dlatego też wykonywanie usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie może być uznane za pracę własną w rozumieniu przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowując: wydatki spółki partnerskiej na nabycie usług świadczonych przez odrębny podmiot, ale będący w strukturze spółki, np. przez wspólnika spółki, świadczącego spółce usługi prawne, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile w rzeczywistości wydatki te spełniać będą przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym dla wspólnika spółki świadczącego takie usługi ww. wydatki będą mogły stanowić koszty podatkowe, proporcjonalnie do jego udziału w zysku Spółki.