W dniu 4 listopada 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB1-1.4010.477.2024.2.AND w przedmiocie oceny możliwości zaliczenia skradzionych środków pieniężnych do kosztów uzyskania przychodu.
Interpretacja została wydana na wniosek spółki, w siedzibie której doszło do włamania oraz zaboru gotówki z kasetki. Budynek był zabezpieczony przed kradzieżą zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.
Spółka wskazała, że jest uprawniona do zaliczenia owych środków do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ wartości pieniężne utracone przez osobę prawną wskutek ich kradzieży mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem, że owe wartości zostały należycie udokumentowane i zabezpieczone, co w niniejszej sprawie, zdaniem Wnioskodawcy, miało miejsce. Umorzono śledztwo w sprawie włamania do budynku siedziby Wnioskodawcy i zaboru środków pieniężnych z powodu niewykrycia sprawcy. Fakt dokonania kradzieży został potwierdzony m.in. przez rzeczoznawcę. Utrata środków nie nastąpiła na skutek jego zawinionych działań, rażącego niedbalstwa przy braku zachowania należytej staranności. Budynek, w którym były przechowywane przedmiotowe środki był odpowiednio zabezpieczony w dniu kradzieży. Wnioskodawca swoimi działaniami nie mógł zapobiec zdarzeniu powodującemu po jego stronie szkodę. Kasetka spełniała wymagania przewidziane prawem. Przechowywana gotówka była zgodna z limitem niezbędnego zapasu gotówki.
Wśród kosztów wymienionych w tzw. negatywnym katalogu kosztów, ujętym w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., nie wyszczególniono strat w środkach obrotowych. Oznacza to, że co do zasady, straty te, jako związane z prowadzoną działalnością, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.
Przyjmuje się, że dla celów podatkowych tylko stratę powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot można uznać za zdarzenie, które uzasadnia zaliczenie powstałej straty w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Należy podkreślić, że jedynie straty w środkach obrotowych powstałe w trakcie normalnego, racjonalnego działania podatnika, ze szczególnym uwzględnieniem dochowania należytej staranności w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Dla celów podatkowych tylko wydatek będący wynikiem przestępczej działalności, powstały na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot gospodarczy, można uznać za zdarzenie losowe, które uzasadnia zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Istotnym warunkiem jest, aby wydatek będący wynikiem przestępczej działalności nie powstał z winy podatnika jako wynik jego niedbalstwa lub naruszenia przepisów. W sytuacji, gdy wydatek, będący wynikiem działalności przestępczej, powstał na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia dla starannie działającego przedsiębiorcy, niezawiniona przez niego strata może stanowić koszt uzyskania przychodów. Koniecznym jest jednak, aby był to wydatek rzeczywisty, który musi być również prawidłowo udokumentowany.
Organ uznał, że utrata środków nie nastąpiła na skutek zawinionych działań, rażącego niedbalstwa przy braku zachowania należytej staranności. Budynek, w którym były przechowywane przedmiotowe środki był odpowiednio zabezpieczony w dniu kradzieży. Spółka swoimi działaniami nie mogła zapobiec zdarzeniu powodującemu po jego stronie szkodę. W konsekwencji powyższych rozważań organ uznał, że poniesioną stratę gotówki na skutek kradzieży z włamaniem Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r.
Karolina Karaś
tel. 32 259 71 50