Serwis Doradztwa Podatkowego

Zasady wypłacania zysku wypracowanego przed wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)

W następstwie zmian podatkowych obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono liczne m.in. zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT). W świetle obecnych przepisów prawa podatnik może skorzystać z wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w trakcie trwania roku podatkowego.

Z niniejszej możliwości podatnik może skorzystać w ramach nowo dodanego ust. 5 w art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., zgodnie z którym zawiadomienie określone w art. 28j ust. 1 pkt 7 może zostać złożone przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Rozwiązanie to pozwala na wybranie nowej formy opodatkowania w najbardziej dogodnym dla podatnika momencie w ciągu roku. Jednak spora część podmiotów w szczególności spółek zastanawia się czy wypracowany zysk przed przystąpieniem do nowej formy opodatkowania będzie opodatkowany według przepisów o podatku zryczałtowanym?

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. opodatkowaniu ryczałtem podlega podzielona wysokości zysku netto, ale tylko wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem. Zysk wypracowany przed wyborem opodatkowania ryczałtem podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach – stąd na podstawie art. 7aa ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wymóg rachunkowego wyodrębnienia zysków niepodzielonych i podzielonych odniesionych na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających opodatkowanie ryczałtem.

W myśl art. 30 a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jeśli chodzi o dywidendy to zarówno przed przejściem na estoński CIT jak i po tej dacie podlegają one 19% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu jako przychody z kapitałów pieniężnych. Dodatkowo na podstawie art. 30a ust. 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. zryczałtowany podatek od przychodów uzyskanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

  • 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
  • 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Płatnik, w celu prawidłowego dokonania odliczenia, musi rachunkowo wyodrębnić zysk, z którego pochodzi dywidenda, wypracowany w czasie opodatkowania na zasadach ogólnych i na zasadach opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją