Serwis Doradztwa Podatkowego

Zbycie udziałów w niedługim czasie po ich wniesieniu do fundacji rodzinnej a zwolnienie w podatku dochodowego od osób prawnych

W interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odniósł się do dopuszczalności stosowania zwolnienia przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej określanej jako: „ustawa z dnia 15 lutego 1992 r”) i w konsekwencji wysokości stawki tego podatku w przypadku uzyskania przez fundację rodzinną dochodów ze zbycia udziałów, do którego dochodzi w niedługim czasie po ich wniesieniu do fundacji.

Interpretacja wydana została na wniosek przyszłego fundatora, a zarazem beneficjenta fundacji rodzinnej (dalej określanego jako: „fundator”), której majątek wniesiony na pokrycie funduszu założycielskiego będą stanowiły posiadane przez fundatora udziały w spółce.

Wnioskując o wydanie interpretacji fundator założył, że w przypadku gdy wzmiankowane udziały w niedługim czasie po ich wniesieniu do fundacji zostaną przez fundację tę zbyte na rzecz zainteresowanego podmiotu, przy czym część środków pieniężnych uzyskanych ze zbycia będzie następnie reinwestowana – przykładowo w nabycie udziałów w innych spółkach prawa handlowego lub nabycie innego rodzaju mienia, a pozostała część – zgodnie z postanowieniami statutu fundacji – zostanie wypłacona jako świadczenie na rzecz jej beneficjentów, zwolnienie przewidziane w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. znajdzie zastosowanie.

Uzasadniając swój pogląd w sprawie fundator wskazał, że zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (dalej: „ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r.”) w katalogu dopuszczonego rodzaju działalności gospodarczej jaką może prowadzić fundacja rodzinna znajduje się zarówno zbywanie mienia (z wyjątkiem przypadku, gdy mienie to zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia), przystępowanie do spółek handlowych, jak i nabywanie oraz zbywanie papierów wartościowych i praw o podobnym charakterze. Ponieważ zaś przepis art. 5 ust. 3 powołanej ustawy wprowadza wyłom od przyjętego przez ustawodawcę zakazu zbywania mienia, który to zakaz nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, zatem zbycie udziałów przez fundację nie stanowi działalności gospodarczej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r., a co za tym idzie, nie ma podstaw do odmowy fundacji możliwości skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. i w dalszej konsekwencji nie znajdzie w tym przypadku zastosowania tzw. sankcyjna stawka podatku, o której mowa w art. 24r ust. 1 powołanej ustawy.

W interpretacji z dnia 29 października 2024 r. Dyrektor KIS uznał powyższe stanowisko za prawidłowe. Zgodził się, że uzyskane przez fundację dochody ze zbycia udziałów, w okolicznościach kiedy do zbycia tego dojdzie w niedługim czasie po wniesieniu udziałów do fundacji, korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy.

Organ stwierdził w szczególności, że „[…] Na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr, fundacja rodzinna może przystępować do spółek handlowych i innych wymienionych w tym przepisie podmiotów, uczestniczyć w nich oraz wykonywać wszelkie prawa wynikające z tych tytułów, również z nich występować, czy zbywać części udziału. Podkreślić należy, że zbywanie udziałów m.in. w spółce z o.o. nie mieści się w zakresie działalności wskazanej w art. 5 ust. 1 pkt 4 ufr. Powyższego nie zmienia fakt, że tego rodzaju składniki mienia zostały wniesione do fundacji rodzinnej na pokrycie funduszu założycielskiego.

Zatem, zdaniem organu, zbycie Udziałów wniesionych do Fundacji przez Wnioskodawcę mieści się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 6 ust. 7 oraz art. 24r. ust. 1 updop”

Dodać należy, że analogiczne stanowisko zostało wyrażone m.in. także w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 listopada 2023 r. (0111-KDIB1-2.4010.417.2023.1.AW) i z 27 czerwca 2024 r. (0114-KDIP2-1.4010.184.2024.3.KW).

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją