Serwis Doradztwa Podatkowego

Zmiany w przepisach podatkowych dotyczące prowadzenia ksiąg elektronicznych i obowiązku poboru podatku od odsetek

W dniu 5 czerwca Prezydent podpisał ustawę z dnia 26 maja 2023 r. dotyczącą zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą szereg zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, polegających na zmianach w obowiązku elektronicznego prowadzenia i wysyłania ksiąg, terminach związanych z tym obowiązkiem oraz zakresie poboru podatku od odsetek.

Od 1 lipca zmiany dotyczą zadań płatnika, konkretnie związanych z odstąpieniem od obowiązku poboru podatku od odsetek lub dyskontu w przypadku określonym w art. 26 ust. 2e. Zakres przedmiotowy, który zostanie objęty nowelizacją, dotyczy listów zastawnych, zwolnionych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20, oraz obligacji wyemitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, oferowanych na rynkach zagranicznych zgodnie z ustawowymi celem BGK.

Natomiast ustawa wprowadza większe zmiany w ustawie z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

W kontekście ewidencji rachunkowej, nowelizacja wykreśla ten obowiązek dla podatników prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Zgodnie z precyzją przepisów, po zakończeniu roku podatkowego, ewidencję należy wysłać odpowiedniemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego w terminie do dnia upływu terminu składania zeznania, o którym mowa w art. 7 ust. 1, lub deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1. Forma ewidencji pozostaje bez zmian. Do zwolnienia z wysyłki dodano podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1c (z wyjątkiem Fundacji rodzinnych), podmioty wymienione w art. 27a oraz podatników prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.

Ponadto, obowiązek elektronicznego prowadzenia i wysyłania ksiąg dotyczy spółek, które nie są osobami prawnymi, a których wspólnicy nie są wyłącznie osobami fizycznymi. W przypadku tych spółek przekazanie następuje do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego, a kierować je należy do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zgodnie z miejscem prowadzenia działalności, miejscem siedziby lub w ostateczności miejscem siedziby jednego ze wspólników będących podatnikiem (kolejność nie jest przypadkowa). Przepisy dotyczące spółek tworzących podatkową grupę kapitałową stosuje się odpowiednio.

Jedną z istotniejszych zmian jest poszerzenie kompetencji Ministra. Dodano do nich możliwość rozszerzenia grupy podatników zwolnionych z obowiązku prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i ich wysyłania, oraz spółek, które nie są osobami prawnymi.

Kluczowym elementem nowelizacji jest zmiana roku podatkowego, od którego mają być prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przesyłane po raz pierwszy księgi, ewidencje i wykazy, o których mowa w art. 24a ust. 1e, art. 1 oraz w art. 15 ust. 12, oraz w art. 9 ustawy, ulegają zmianie. Ten termin został przesunięty o rok, odpowiednio na 31 grudnia 2024 r. – w przypadku podmiotów, które są obowiązane przesyłać ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 14, zgodnie z art. 109 ust. 3b tej ustawy, oraz na 31 grudnia 2025 r. – w przypadku podmiotów innych niż określone w pkt 1. Natomiast księgi, o których mowa w art. 9 ust. 1c i 1e ustawy zmieniającej w art. 2, rozpoczynają się od 31 grudnia 2024 r. w przypadku podatkowych grup kapitałowych, podatników i spółek, które nie są osobami prawnymi, z kryteriami zgodnymi z wcześniejszymi przepisami, oraz na 31 grudnia 2025 r. w przypadku podatników i spółek, które nie są osobami prawnymi, obowiązanych przepisami, oraz na 31 grudnia 2026 r. w przypadku pozostałych podatników i spółek, które nie są osobami prawnymi. Dodatkowo, w sytuacji określonej w art. 14 ust. 2, analogicznie data przesunięcia zostaje przesunięta o rok, a sama regulacja wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku. Ponadto, zmieniono zakres czasowy obowiązywania przepisów art. 2 pkt 11 lit. A i C, które wchodzą w życie w 2025 roku, art. 1 pkt 39 lit. A, C i D oraz art. 9 pkt 11, które wchodzą w życie 1 stycznia 2026 roku, oraz art. 66 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 3, które wchodzą w życie 1 stycznia 2027 roku.

 

Piotr Nowak

Praktykant

piotr.nowak@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją