Serwis Doradztwa Podatkowego

Zmiany w zakresie amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych

Z dniem 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie istotne zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, na skutek których z kosztów podatkowych wyłączone zostaną odpisy amortyzacyjne od budynków i lokali mieszkalnych.

Od dnia 1 stycznia 2022 r. amortyzacji przestaną podlegać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Ze zmienianego art. 22c pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wynika, że z amortyzacji zostaną wyłączone służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy:

  • budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami,
  • lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. wprowadzona zostanie analogiczna zmiana, z tym wyjątkiem, że prawodawca nie zdecydował się na wyłączenie z amortyzacji dźwigów znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Natomiast w myśl zmienianego art. 22f ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w przypadku gdy tylko część nieruchomości lub lokalu użytkowego jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowana lub wydzierżawiana, odpisy amortyzacyjne dokonywane będą w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości lub lokalu. Wartość początkowa nieruchomości lub lokalu odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości lub lokalu.

Powyższe zmiany, które wprowadzone zostaną na mocy ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Prawodawca zdecydował się jednak na wprowadzenie przepisów przejściowych, na mocy których podatnicy do dnia 31 grudnia 2022 r. mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od budynków i lokali mieszkalnych, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r. Podatnicy, którzy „są w trakcie amortyzacji” budynków i lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych do dnia 31 grudnia 2021 r., mogą kontynuować amortyzację tych składników, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2022 r. Amortyzacja nie będzie możliwa w przypadku budynków lub lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych po dniu 1 stycznia 2022 r.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją