Czy przebywanie małoletniego dziecka w internacie wyłącza możliwość uwzględnienia tego dziecka w zwolnieniu określonym w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Od 1 stycznia 2022 r. rodzice i opiekunowie prawni co najmniej czworga dzieci mogą skorzystać ze zwolnienie określonego w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Przepis określa limit zwolnienia oraz przychody, które mogą być uwzględnione w tym zwolnieniu. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest posiadanie co najmniej czworga dzieci – w zwolnieniu uwzględniane są zarówno dzieci małoletnie jak i dzieci dorosłe. W tym drugim przypadku muszą to być dzieci kontynuujące naukę lub otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
W art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. określono, że zwolnienie przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci – wykonywał ciążący na nim obowiązek alimentacyjny albo sprawował funkcję rodziny zastępczej. Ustawodawca na potrzeby omawianego zwolnienia różnicuje więc wymogi w odniesieniu do dzieci małoletnich i dzieci pełnoletnich.
Samo przebywanie dziecka w internacie nie wyłącza możliwości zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.
W przypadku dzieci małoletnich do uwzględnienia ich w zwolnieniu dla czterodzietnych wymagane jest (oprócz spełnienia wszystkich innych przesłanek) by dziecko zamieszkiwało z podatnikiem. Jeżeli dziecko oprócz przebywania w internacie zamieszkiwało także w ciągu roku z rodzicami, dziecko takie może być uwzględniane w omawianym zwolnieniu.
Rafał Johaniuk
Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych
rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 232