Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie dywidend krajowych z podatku dochodowego od osób prawnych

W przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych przewidziano zwolnienie z podatku dla dywidend krajowych, które wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szczególnych wymogów wymienionych literalnie w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W niniejszym artykule zostaną przedstawione warunki jakie trzeba spełnić by skorzystać ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatek dochodowy od przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Zwolnienie zawarte w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. przewiduje, że zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w punkcie powyższym punkcie 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Normy wynikająca z przywołanych przepisów konstruują zwolnienie dywidendy z opodatkowania jako przysługujące w sytuacji, gdy wypłata jest dokonywana na rzecz większego, mającego co najmniej 10% udziałów właściciela, który nie korzysta ze zwolnień. Przywołane normy znajdą zastosowanie w sytuacji, gdy spółka, która otrzymuje dywidendę jest polskim rezydentem podatkowym, która posiada co najmniej 10% udziałów w spółce wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat oraz nie korzysta ze zwolnienia z podatku od całości swoich dochodów. Udokumentowanie polskiej rezydencji podatkowej jest możliwe za pomocą odpisu z KRS lub polskiego certyfikatu rezydencji. W przywołanym wyżej art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wynika, że spółka nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów.

Na podstawie art. 26 ust. 1f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., w przypadku należności z tytułów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2, lub jej zagranicznego zakładu, jeżeli łączna kwota należności, wypłacona z tych tytułów temu podatnikowi w obowiązującym u płatnika roku podatkowym, nie przekracza kwoty, o której mowa w ust. 2e, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem ust. 1c, pod warunkiem uzyskania od tej spółki lub jej zagranicznego zakładu sporządzonego na piśmie oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 3a i 3c lub art. 22 ust. 4 pkt 4. W przypadku należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1, sporządzone na piśmie oświadczenie powinno wskazywać, że spółka albo zagraniczny zakład jest rzeczywistym właścicielem wypłacanych należności. Pod przywołanymi w powyższym przepisie odwołaniami wewnętrznymi kryją się następujące rodzaje należności:

  • w art. 21 ust. 1 pkt 1 wskazano, że chodzi o należności z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
  • natomiast w art. 22 ust. 1 wskazano, że podatek dochodowy od przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Kolejne z odwołań wskazują, że należności muszą być wypłacane na rzecz spółki, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 oraz art. 22 ust. 4 pkt 2:

  • w art. 21 ust. 3 pkt 2 wskazano spółkę podlegającą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
  • natomiast art. 22 ust. 4 pkt 2 został przywołany już we wcześniejszej części niniejszego artykułu i oznacza spółkę podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania

Wskazane wyżej podmioty powinny więc przedstawić stosowne oświadczenie, a sporządzone na piśmie oświadczenie powinno wskazywać, że spółka albo zagraniczny zakład jest rzeczywistym właścicielem wypłacanych należności. Zasady opodatkowania i sporządzania dokumentacji podatkowej dotyczące dywidend krajowych dają więc możliwość skorzystania ze zwolnienia przy wypełnieniu jasno wskazanych w ustawie warunków, co jest znaczącym ułatwieniem w porównaniu z wymaganiami podatkowymi związanymi z dywidendami wypłacanymi do spółek zagranicznych.

 

Piotr Kosmala

radca prawny nr wpisu PZ-5733

tel: (+48) 61 848 33 48

piotr.kosmala@isp-modzelewski.pl

 

Skontaktuj się z naszą redakcją