Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie od podatku dla usługi dietetycznej

     Dnia 5 sierpnia 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sporządził interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia świadczenia usługi dietetycznej.

     W przedmiotowej sprawie Spółka (?) została założona w celu świadczenia usług dietetycznych, jednak z uwagi na panującą pandemię COVID-19 jedyną możliwością jest realizacja tych usług zdalnie. W tym celu wytworzona została platforma dietetyczna, która będzie umożliwiała świadczenie usług dietetycznych przez Internet. Istotnym aspektem opracowanej platformy jest fakt, iż realizowana usługa dietetyczna na w/w platformie będzie możliwa do zakwalifikowania jako usługa w zakresie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, ponieważ usługa ta świadczona będzie przez lekarza w oparciu o autorskie opracowania diet dr (?) i pod jej bezpośrednim nadzorem. Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, że dieta będzie tworzona w sposób indywidualny dla każdego pacjenta oddzielnie w oparciu o przeprowadzone badanie medyczne składające się z analizy i oceny stanu zdrowia pacjenta oraz analizy wyników badań krwi wykonanych i udostępnionych przez pacjenta. Celem świadczonej usługi medycznej jest profilaktyka zdrowia oraz przywracanie i poprawa zdrowia pacjenta Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy VAT usługi dietetyka mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ spełnione są przesłanki podmiotowe oraz przedmiotowe.

     Jak wskazał organ w uzasadnieniu: ?W analizowanej sprawie, jak wskazano we wniosku, będąca przedmiotem zapytania usługa dietetyczna będzie świadczona przez lekarza w oparciu o autorskie opracowania diet dr (?) i pod jej bezpośrednim nadzorem. Zatem stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku spełniona zostanie przesłanka podmiotowa wskazana w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy.

     Jednocześnie w rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca wskazał, że w celu świadczenia usług dietetycznych zdalnie została stworzona platforma dietetyczna, która będzie umożliwiała świadczenie tych usług przez Internet. Ponadto, z wniosku wynika, że opracowywana w ramach świadczenia przedmiotowych usług dieta będzie tworzona w sposób indywidualny dla każdego pacjenta oddzielnie w oparciu o przeprowadzone badanie medyczne składające się z analizy i oceny stanu zdrowia pacjenta oraz analizy wyników badań krwi wykonanych i udostępnionych przez pacjenta. Jednocześnie, jak wskazał Wnioskodawca, celem świadczonej usługi medycznej będzie profilaktyka zdrowia oraz przywracanie i poprawa zdrowia pacjenta.

     Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku świadczone za pośrednictwem platformy dietetycznej usługi dietetyczne na podstawie przeprowadzonego badania medycznego stanowią usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy. Tym samym w analizowanym przypadku została spełniona przesłanka przedmiotowa określona we wskazanym przepisie.?

     W konsekwencji, organ stwierdził że w niniejszej sprawie świadczone przez Wnioskodawcę usługi dietetyczne ? jako usługi spełniające przesłankę podmiotową i przedmiotową ? korzystają ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy.

 

Kacper Wolak

Młodszy konsultant podatkowy

kacper.wolak@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77

Skontaktuj się z naszą redakcją