Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie z podatku nieruchomości zajętych na działalność oświatową

     W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 lipca 2020 r. (sygn. I SA/Lu 104/20) wskazano, że właściciel gruntu i budynku, który sam nie prowadzi działalności oświatowej, nie może być zwolniony z podatku. Opisane w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienie jest bowiem zwolnieniem podmiotowym i obejmuje jedynie jednostki objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy. Nie jest zatem wystarczające do zastosowania zwolnienia samo tylko posiadanie tego budynku lub jego części przez podmiot świadczący działalność oświatową (np. przez małżonkę podatnika, która nie jest podatnikiem).

     Zgodnie zaś z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, z podatku od nieruchomości zwalnia się publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową.

     Ustalenie i ocena, czy podatnik podatku od nieruchomości objęty jest zwolnieniem z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych należy do organu podatkowego i z oczywistych względów poprzedzać musi ustalenie co do przedmiotowego zakresu zwolnienia.

     W ocenie Sądu, organy podatkowe prawidłowo uznały, że zwolnienie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy jest zwolnieniem podmiotowym, bowiem swoim zakresem obejmuje jedynie publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte system oświaty oraz prowadzące je organy (w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową). W uzasadnieniu wskazano, że w części orzecznictwa administracyjnego podkreśla się charakter mieszany tego zwolnienia (podmiotowo – przedmiotowy), charakteryzując jednocześnie, że jego zakres dotyczy podatnika będącego jednostką organizacyjną objętą systemem oświaty lub organem prowadzącym taką jednostkę (zakres podmiotowy zwolnienia), a zwolnieniu podlega nieruchomość faktycznie zajęta na działalność oświatową prowadzoną przez tego podatnika. Zwolnienie to ma zatem zastosowanie jedynie wówczas, gdy podatnikami podatku od nieruchomości zajętych na działalność oświatową są wskazane przez ustawodawcę publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte system oświaty oraz prowadzące je organy.

     Sąd wskazał zatem, że właściciel gruntu i budynku, który sam nie prowadzi działalności oświatowej nie będzie mógł być zwolniony z podatku, ponieważ omawiane zwolnienie jest zwolnieniem podmiotowym i obejmuje jedynie jednostki objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy. Nie jest zatem wystarczające do zastosowania zwolnienia samo tylko posiadanie tego budynku lub jego części przez podmiot świadczący działalność oświatową. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności (w tym także działalności gospodarczej, oświatowej, itp.) jest zindywidualizowane i bez znaczenia pozostaje w tym względzie ustrój majątkowy, w jakim funkcjonują małżonkowie. Uznanie, że prowadzenie tej działalności przez żonę podatnika powoduje, że automatycznie dotyczy ona także jego (z tytułu ustroju wspólności majątkowej), jest w ocenie Sądu błędna.

 

Agata Strocka

Konsultant podatkowy

Główny specjalista w Dziale Audytu Podatkowego

agata.strocka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 69

Skontaktuj się z naszą redakcją