Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie z VAT usług transplantacji włosów

Dnia 9 września 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną w zakresie podatku od towarów i usług dotycząca zwolnienia od podatku usług transplantacji włosów na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Z opis zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawcą jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która zamierza zająć się przeszczepem włosów. Spółka aktualnie jest w trakcie wpisu do rejestru jako podmiot leczniczy, który będzie prowadził działalność leczniczą i świadczył usługi z zakresu opieki medycznej. Spółka nie będzie posiadać statusu zakładu opieki zdrowotnej. W ramach usług opieki medycznej Spółka zamierza przeprowadzać u pacjentów przeszczep włosów mający na celu leczenie łysienia (L63 do L68), które jest sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na uzupełnieniu ubytków włosów w miejscach, które uległy wyłysieniu, lub w których owłosienie uległo znacznemu przerzedzeniu. Wykonywane zabiegi służą profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz są wynikiem wyraźnych zaleceń lekarza.

W związku powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy usługi z zakresu transplantacji włosów, obejmujące leczenie chorób sklasyfikowanych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, a w szczególności leczenie łysienia (L63 do L68) poprzez zabieg przeszczepu włosów uznawany za zabieg rekonstrukcyjny są usługami zwolnionymi z VAT jako usługi opieki medycznej służącej profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W ocenie Wnioskodawcy, leczenie łysienia za pomocą zabiegu przeszczepu włosów jest usługą zwolnioną z VAT, jako usługa opieki medycznej służąca przywracaniu i poprawie zdrowia w ramach wykonywania zawodów medycznych zgodnie z art. 43 ust. 18 ustawy z 11 marca 2004 r.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i podkreślił, że „(…) analiza okoliczności sprawy i obowiązujących przepisów prowadzi do wniosku, że wyżej opisane usługi, jakie zamierzają Państwo świadczyć będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, gdyż spełniona zostanie zarówno przesłanka podmiotowa – uzyskają Państwo wpis do rejestru jako podmiot leczniczy prowadzący działalność leczniczą, zatem będą świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej, jak i przesłanka przedmiotowa – stanowić one będą usługi z zakresu opieki medycznej, które – jak Państwo wskazali – będą służyć profilaktyce, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz będą wynikiem wyraźnych zaleceń lekarza.

W konsekwencji, wykonywane przez Państwa usługi z zakresu transplantacji włosów, obejmujące leczenie chorób sklasyfikowanych w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, a w szczególności leczenie łysienia (L63 do L68), poprzez zabieg przeszczepu włosów, będą spełniały warunki zwolnienia od podatku i towarów i usług określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją