Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwrot zapłaconej akcyzy od alkoholu etylowego

Wnioskodawca podał, że posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. W związku z wygaśnięciem zabezpieczenia akcyzowego Podatnika, na stanie magazynowym pozostała reszta destylatu – alkoholu etylowego o kodzie CN 2207, w ilości… dm3 100%. Zbiornik, w którym znajduje się ww. produkt jest zamknięty, zaplombowany zabezpieczeniami urzędu celno-skarbowego. Od ww. ilości Podatnik zapłacił podatek akcyzowy w dniu 2 sierpnia 2022 r., w wysokości… zł. Podatnik rozważa sprzedaż destylatu do kontrahenta mającego siedzibę w innym państwie UE, w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wnioskodawca chciałby odzyskać zwrot zapłaconej akcyzy, ponieważ to on pierwotnie zapłacił podatek akcyzowy w kraju, a następnie dokonał sprzedaży tych wyrobów akcyzowych. Powyższe nie tylko wynika z faktury sprzedażowej, ale również wystawianych przez Spółkę na tę okoliczność dokumentów towarzyszących przesyłce wyrobów akcyzowych, wskazujących jednoznacznie odbiorcę/nabywcę i miejsce odbioru w innym kraju Unii Europejskiej. W takich okolicznościach Podatnik wskazuje, iż dokona dostawy wewnątrzwspólnotowej alkoholu etylowego za pomocą systemu EMCS PL2 i przedstawi naczelnikowi urzędu skarbowego: numer referencyjny e-SAD, na podstawie którego wyroby akcyzowe zostały przemieszczone w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej i których odbiór został potwierdzony raportem odbioru albo alternatywnym dowodem dostawy wyrobów akcyzowych przemieszczanych na podstawie e-SAD; dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju. Wyroby akcyzowe wskazane we wniosku to wyroby spirytusowe, które nie podlegają obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy. Dostawa zostanie dokonana we własnym imieniu.

Przepisy art. 82 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym o podatku akcyzowym wskazują, że jednym z podmiotów mogących ubiegać się o zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju jest podatnik, który dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy wyrobów akcyzowych. Taki podatnik zobowiązany jest do wystąpienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z pisemnym wnioskiem o zwrot akcyzy. Do wniosku należy dołączyć dokumenty wymienione w art. 82 ust. 3 ustawy, mające potwierdzać zapłatę akcyzy na terytorium kraju, a także prawidłowość przemieszczenia/ dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów oraz dokument potwierdzający zapłatę akcyzy w państwie członkowskim lub że akcyza w tym państwie nie jest wymagana.

W przedstawionych we wniosku okolicznościach będzie Pan zatem mógł – co do zasady, na podstawie art. 82 ust. 1 pkt 1 ustawy – wystąpić z pisemnym wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, załączając dokumenty, o których mowa w art. 82 ust. 3 ustawy. Wnioskodawca wskazał, że będzie w posiadaniu dokumentów wymienionych w art. 82 ust. 3 pkt 2 ustawy (numer referencyjny e-SAD, na podstawie którego wyroby akcyzowe zostaną w imieniu Wnioskodawcy przemieszczone w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, i których odbiór zostanie potwierdzony raportem odbioru albo alternatywnym dowodem dostawy wyrobów akcyzowych przemieszczanych na podstawie e-SAD; dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju).

Jak słusznie zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 2023 r., nr sprawy 0111-KDIB33.4013.210.2023.2.MAZ przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej nie będą wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy. Zatem nie wystąpi przesłanka negatywna, wymieniona w art. 82 ust. 5 ustawy, wykluczająca możliwość zwrotu akcyzy m.in. od dostarczonych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy.

Reasumując – w związku przedstawionym opisem zdarzenia Wnioskodawca będzie miał prawo do wystąpienia z wnioskiem o zwrot zapłaconej akcyzy od alkoholu etylowego wywiezionego do innego państwa Unii Europejskiej, w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Należy przy tym zastrzec, że zasadność zwrotu oraz wysokość kwoty zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych zostaje określona decyzją właściwego organu podatkowego, w autonomicznym postępowaniu wszczętym wniesionym wnioskiem, w którym to postępowaniu właściwy organ podatkowy weryfikuje spełnienie warunków umożliwiających zwrot akcyzy od ściśle określonych wyrobów akcyzowych, od których na terytorium kraju została zapłacona należna kwota akcyzy.

 

Malwina Sik

Konsultant prawny
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy                               

Skontaktuj się z naszą redakcją