Serwis Doradztwa Podatkowego

PIT od rekompensaty z tytułu rozwiązania stosunku pracy w spółce publicznej

Dnia 26 sierpnia 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0115-KDIT2.4011.349.2024.2.ENB dotyczącą podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania rekompensaty związanej z rozwiązaniem umowy o pracę zryczałtowanym 70% podatkiem.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2020 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką została zawarta umowa o pracę. Wnioskodawca został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku Dyrektora. Zatrudnienie nastąpiło w pełnym wymiarze czasu pracy. Z uwagi na istotność podejmowanych czynności dla Pracodawcy, Wnioskodawca realizował swoje obowiązki po uzyskaniu uprzedniej akceptacji Pracodawcy. Ponadto, pomimo takiej nazwy, opisującej stanowisko, Wnioskodawca nie wykonywał żadnych czynności związanych z zarządzaniem, albowiem tego rodzaju czynności wykonywane były przez zarządy poszczególnych spółek. Przy wykonywaniu obowiązków Wnioskodawca zawsze był związany stosownym poleceniem Zarządu Spółki – Pracodawcy. Dotyczyło to zarówno ewentualnych zmian w strukturze organizacyjnej departamentu, zatrudniania, zwalniania pracowników, innych istotnych czynności mających wpływ na funkcjonowanie spółki Pracodawcy. W 2023 r. między Wnioskodawca a Spółką zostało zawarte Porozumienie, z którego treści wynika, że „w przypadku rozwiązania Umowy o pracę Pracodawca zobowiązuje się do wypłacenia Pracownikowi rekompensaty w wysokości 9-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto”. W 2024 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką zostało zawarte Porozumienie stron rozwiązujące umowę o pracę. W związku z zawartym Porozumieniem Pracodawca zobowiązał się do wypłaty jednorazowego świadczenia w wysokości dziewięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto, a także dodatkowego świadczenia w wysokości dwukrotności wynagrodzenia zasadniczego brutto. Świadczenie to nie stanowi odprawy ani odszkodowania.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy przychód w postaci opisanego we wniosku świadczenia otrzymanego przez Wnioskodawcę na podstawie odrębnego Porozumienia, wypłacanego z tytułu rozwiązania Umowy o pracę, będzie podlegał zryczałtowanemu podatkowi, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, w wysokości 70% od tej części świadczenia, która przekracza trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez Wnioskodawcę?

W ocenie Wnioskodawcy uzyskany przez niego przychód w postaci świadczenia pieniężnego opisanego we wniosku, wypłaconego na podstawie odrębnego Porozumienia w związku z rozwiązaniem Umowy o pracę, nie będzie podlegał zryczałtowanemu podatkowi, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, w uzasadnieniu stwierdził, że „(…) art. 30 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy nie dotyczy wyłącznie odpraw lub odszkodowań otrzymanych przez członków zarządu spółki. Wobec braku w ustawie definicji pojęcia „czynności związane z zarządzaniem” należy posłużyć się znaczeniem jakie nadaje terminowi „zarządzać” słownik języka polskiego. Zgodnie z definicją tego pojęcia w internetowym wydaniu Słownika języka polskiego PWN zarządzić – zarządzać to: „wydać polecenie”, „sprawować nad czymś zarząd”. Z kolei, zgodnie ze Słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego „zarządzać” to „wydawać polecenie, kazać coś wykonać” (1), „wykonywać czynności administracyjne, kierować czymś, sprawować zarząd, administrować” (2).

Zatem dyspozycja przepisu art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy będzie miała również zastosowanie do zawartej przez Pana umowy o pracę na stanowisku Dyrektora (…). Należy mieć bowiem na uwadze, że zarządzanie nie jest tylko domeną członków zarządu. Oczywistym jest bowiem, że realizowanie wyznaczonych przez zarząd firmy celów odbywa się za pośrednictwem kadry menedżerów/dyrektorów odpowiedzialnych (każdy na swoim poziomie) za skuteczne wdrożenie wynikających z polityki firmy zadań. Zarządzanie to może odbywać się m.in. kierowaniem podległym pionem/działem/komórką, jak również poprzez wydawanie pracownikom poleceń, egzekwowanie wyników. Stąd też opodatkowaniu tym podatkiem podlegają nie tylko odprawy lub odszkodowania otrzymane przez członków zarządu, ale również przez osoby zajmujące stanowiska kierownicze w firmie, gdyż w ich przypadku zwyczajowy zakres czynności wiąże się z zarządzaniem.

W przedstawionej sytuacji został spełniony również warunek dotyczący podmiotu wypłacającego świadczenie, bowiem Pana pracodawca jest spółką, w której Skarb Państwa, dysponuje bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami.

Niemniej jednak dla zastosowania opodatkowania 70% podatkiem istotny jest również rodzaj wypłacanego świadczenia.

W przedstawionej sytuacji nie otrzyma Pan odprawy, bądź też odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia. Ponadto z uwagi na okoliczność zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony, nie otrzyma Pan odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę przed upływem terminu na który została zawarta. Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony jest umową bezterminową, co oznacza, że jej czas trwania jest nieograniczony terminem końcowym. W konsekwencji, umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony nie może być „rozwiązana przed upływem terminu, na który została zawarta”.

Zgodnie z zawartymi porozumieniami otrzyma Pan natomiast rekompensatę wypłacaną z tytułu rozwiązania umowy o pracę, w wysokości dziewięciomiesięcznego wynagrodzenia brutto.

Mając na uwadze, że rekompensaty nie zostały wymienione w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznać należy, że w Pana sytuacji nie zostanie spełniona przesłanka warunkująca zastosowanie tego przepisu dotycząca rodzaju świadczenia.

W konsekwencji zgodzić się z Panem należy, że świadczenie w postaci opisanej we wniosku rekompensaty nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 70% podatkiem, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W analizowanej sprawie znajdą zatem zastosowanie ogólne zasady opodatkowania”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją