Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy zapłacony podatek od nieruchomości może stanowić koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 7 maja 2024 r. wydał interpretację indywidualną o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.203.2024.2.ID dotyczącą oceny możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości.

Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, która prowadzi firmę handlowo-usługową. Działalność jest prowadzona w dwóch lokalach, na podstawie dwóch umów najmu z dwoma różnymi właścicielami sąsiednich nieruchomości. Jeden z właścicieli nieruchomości zaproponował w ubiegłym roku, że sporządzi aneks do umowy najmu polegający na zobowiązaniu firmy Podatniczki, jako najemcy lokalu użytkowego, do opłacania w czterech miesiącach roku oprócz ustalonej w umowie kwoty czynszu, również części kwartalnej raty podatku od nieruchomości (jaka wynika z powierzchni lokalu użytkowego i jaka wynika z wielkości ustalonej w decyzji Burmistrza Gminy w sprawie podatku od nieruchomości). Wynajmujący jest zwolniony przez Urząd Skarbowy z płacenia podatku VAT i wystawia podatniczce faktury niezawierające podatku VAT. Po dokonaniu opłaty Podatniczka przekazuje wynajmującemu kopię papierowego wydruku potwierdzającego wykonanie opłaty. Ponoszony wydatek na lokal (cztery części kwartalnej raty podatku od nieruchomości) sprawia, że zachowuje ona możliwość korzystania z lokalu użytkowego w centrum miasta, innymi słowy zabezpiecza źródło przychodów z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, co pozwala jej osiągać przychód.

Podatniczka zwróciła się do organu z pytaniem: Czy w przypadku tak zredagowanego aneksu do umowy najmu lokalu użytkowego, czyli zobowiązania firmy Handlowo-Usługowej – jako najemcy do płacenia (oprócz czynszu miesięcznego najmu) również czterech części kwartalnych rat podatku od nieruchomości, wynikających z powierzchni najmowanego lokalu od wynajmującego i z wielkości ustalonej w decyzji Burmistrza Gminy w sprawie podatku od nieruchomości, Podatniczka może traktować ww. cztery części podatku od nieruchomości, jako koszty uzyskania przychodów firmy Handlowo-Usługowej?

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów musi również pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Organ zgodził się z Podatniczką i wskazał, że zapłacony przez nią podatek od nieruchomości stanowi wydatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pozostaje w związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Wobec tego, może ona zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony przez nią na podatek od nieruchomości płacony z tytułu wynajmowanej nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją