W dniu 03 września 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wydał decyzję o nr DI/200000/43/765/2024 w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla zleceniobiorców delegowanych do pracy poza granice kraju, w sytuacji gdy w danym miesiącu kalendarzowym otrzymują wynagrodzenie za okres dłuższy niż jeden miesiąc.
Przedsiębiorca zawiera umowy zlecenia z osobami fizycznymi na terenie Polski i czasowo kieruje te osoby do pracy na terenie Holandii, na okresy maksymalnie kilkumiesięczne. Obecnie zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenia za okresy pracy świadczonej w okresie delegowania na terytorium innego Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej w cyklu miesięcznym.
Przedsiębiorca zamierza zmienić obecnie stosowane rozwiązania dot. wypłaty wynagrodzeń zleceniobiorców za wykonaną pracę. Nowy sposób wypłaty wynagrodzeń będzie polegał na wypłacie „z dołu”, przy czym może dojść do sytuacji, że w trakcie jednego miesiąca kalendarzowego nastąpi faktyczna wypłata wynagrodzenia za dwa miesiące pracy (wypłata do 25-ego dnia miesiąca oraz za miesiąc bieżący do ostatniego dnia roboczego miesiąca bieżącego w postaci zaliczki na wypłatę w niepełnej wysokości wynagrodzenia, które będzie przysługiwało). Innymi słowy zleceniobiorcy uzyskają w jednym miesiącu dwa wynagrodzenia w kwocie wyższej niż kwota przeciętnego wynagrodzenia, które będą dotyczyły okresu dłuższego niż jeden miesiąc kalendarzowy.
W ocenie Zakładu w świetle art. 18 ust. 1, 3 i 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych tj. osób wykonujących prace na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osób z nimi współpracujących, stanowi uzyskany z tytułu wykonywanej umowy przychód, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.
Dodatkowo w świetle § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowi część wynagrodzenia pracowników, których przychód jest wyższy niż przeciętne wynagrodzenie zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców w wysokości równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, z tym zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód tych osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia.
Podsumowując, Zakład uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy, zgodnie z którym gdy w danym miesiącu zostanie wypłacone zleceniobiorcy wynagrodzenie za okres dłuższy niż miesiąc czy też zarówno za pracę w Polsce, jak i za granicą, to sumę przychodów z tytułu wykonywania umowy zlecenia wypłaconych w tym miesiacu należy pomniejszyć o kwotę diet za dni pobytu za granicą, za które wynagrodzenie jest wypłacane. Ponadto jeżeli tak ustalona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne będzie wyższa od przeciętego wynagrodzenia miesięcznego to podstawą do obliczenia składek będzie właśnie niniejsza wartość, jednakże w sytuacji gdy ustalona kwota będzie niższa od przeciętnego wynagrodzenia to podstawą, od której należy obliczyć składki na ubezpieczenie społeczne będzie ww. przeciętne wynagrodzenie.