W dniu 24 listopada 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB1-2.4010.248.2023.2.EJ dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy przystąpienie Fundacji Rodzinnej do Spółki A spowoduje, że spółka ta stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych stosownie do treści art. 1 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- czy dochód uzyskany przez Fundację Rodzinną z tytułu bycia stroną umowy Spółki A objęty zostanie sankcyjnym 25% podatkiem dochodowym na podstawie art. 24r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiona zdarzenie przyszłego, z którego wynika, że Wnioskodawczyni w związku z prowadzeniem spółki planuje założyć Fundację Rodzinną mającą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w której będzie fundatorem oraz beneficjentem. Zgodnie z treścią planowanego statutu fundacja mogłaby wykonywać działalność gospodarczą poprzez przystępowanie do spółek, w tym zagranicznych. Wnioskodawczyni zamierza wnieść do Fundacji Rodzinnej prawa udziałowe, przypadającej jej w spółce A. Tym samym fundacja stałaby się jednym jej wspólnikiem.
Zgodnie z przepisami prawa amerykańskiego A nie ma (podobnie jak polskie spółki osobowe) podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a jest transparentna podatkowo, co oznacza, że przychody i koszty jej działalności są opodatkowane na poziomie wspólnika. Wspólnik w A jest określany mianem członka (member) nie zaś udziałowca (shareholder).
Spółka A nie jest traktowana dla celów federalnych podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki jak osoba prawna (Corporation) i nie będzie w przyszłości podlegać opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Spółka A traktowana jest jako transparentna podatkowo, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatnikami od dochodów spółek transparentnych są wspólnicy (jak w przypadku polskich spółek osobowych). Zysk wypłacony przez A dla Wnioskodawczyni nie będzie powodował powstania obowiązku podatkowego. Obecnie Wnioskodawczyni oblicza swój dochód z prowadzonej w formie A działalności gospodarczej, jako nadwyżkę przypadającej na nią kwoty uzyskanych przychodów nad kosztami ich uzyskania.
W związku z powyższym, Wnioskodawczyni zwróciła się do DKIS z następującymi pytaniami:
- Czy przystąpienie Fundacji Rodzinnej do Spółki A spowoduje, że spółka ta stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych stosownie do treści art. 1 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?
- Czy dochód uzyskany przez Fundację Rodzinną z tytułu bycia stroną umowy Spółki A objęty zostanie sankcyjnym 25% podatkiem dochodowym na podstawie art. 24r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
W ocenie Wnioskodawczyni, w zakresie pytania pierwszego, przystąpienie Fundacji Rodzinnej do Spółki A nie spowoduje, że spółka ta stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych stosownie do treści art. 1 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie pytani drugiego, dochód uzyskany przez Fundację Rodzinną z tytułu bycia stroną umowy Spółki A nie będzie objęty sankcyjnym 25% podatkiem dochodowym na podstawie art. 24r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
DKIS uznał stanowisko Wnioskodawczyni w części za prawidłowe i w części za nieprawidłowe. Odnosząc się do pierwszego pytania DKIS wskazał, że „(…) Spółka A traktowana jest jako transparentna podatkowo, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatnikami od dochodów spółek transparentnych są wspólnicy.
Zatem amerykańska spółka transparentna podatkowo A, która w Stanach Zjednoczonych nie jest podatkiem podatku dochodowego nie jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Taka spółka (A) również w Polsce jest rozliczna na poziomie wspólników, to znaczy wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego (od osób prawnych lub od osób fizycznych – w zależności od statusu wspólnika).
Amerykańskiej spółka A nie można uznać za spółkę jawną, tym samym nie znajdzie do niej zastosowania art. 1 ust. 9 u.p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem spółka jawna, której wspólnikiem jest fundacja rodzinna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Ustawodawca nie wprowadził analogicznego przepisu, który by uznawał za podatnika CIT spółkę niemającą osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, której wspólnikiem jest fundacja rodzinna.
Zatem brak jest podstaw do uznania za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych amerykańskiej transparentnej podatkowo spółki A, której wspólnikiem będzie fundacja rodzinna.
Zatem należy się z Panią zgodzić, że przystąpienie Fundacji Rodzinnej do Spółki A nie spowoduje, że spółka ta stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych stosownie do treści art. 1 ust. 7 u.p.d.o.p.
Wobec powyższego Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe”.
Odnosząc się do pytania drugiego DKIS stwierdził, że „(…) Fundacja rodzinna co do zasady nie będzie mogła wykonywać działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.). Wyjątki ma stanowić działalność w zakresie wymienionym w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Wśród wymienionych tam zakresów działalności gospodarczej jest m.in. działalność polegająca na przystępowaniu do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach. Zwrócić uwagę należy, że w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej, ustawodawca użył sformułowania „spółka handlowa”, a nie bardziej ogólnego sformułowania „spółka”. Na gruncie polskich przepisów spółki handlowe uregulowane są ustawie z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm.). W myśl art. 1 kodeksu spółek handlowych:
- Ustawa reguluje tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych.
- Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że spółki handlowe do których może przystąpić fundacja rodzinna są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT. Również spółka jawna do której przystąpi fundacja staje się podatnikiem CIT, o czym stanowi art. 1 ust. 7 u.p.d.o.p., zgodnie z którym:
Niezależnie od postanowień ust. 3 pkt 1a, przepisy ustawy mają zastosowanie do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, których wspólnikiem jest co najmniej jedna fundacja rodzinna.
Zatem wszystkie ze spółek do których może przystąpić fundacja rodzinna – spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna – są podatnikami CIT.
Zaznaczyć także należy, że do spółki partnerskiej, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych fundacja rodzinna nie może przystąpić, bowiem wykluczają to przepisy kodeksu spółek handlowych. Wynika to z art. 86 § 1 oraz 87 § 1 k.s.h.:
Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.
Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów, określonych w art. 88 lub w odrębnej ustawie.
Podsumowując powyższe, spółki handlowe do których może przystąpić fundacja rodzinna charakteryzują się tym, że są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym takie podmioty są rozliczna na poziomie spółki, a nie wspólników.
Zatem przez pojęcie „podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą”, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o fundacji rodzinnej należy uznawać jedynie spółki, które są podatnikami podatku dochodowego.
Natomiast jak wynika z przedstawionego opisu sprawy spółka A jest spółką transparentną podatkową, która jest rozliczana na poziomie wspólników. Zatem nie można jej uznać za podmiot od podobnym charakterze do spółek handlowych.
Wskazać należy, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za podmiot transparentny uznaje się podmiot, którego dochody (przychody) i koszty są traktowane na podstawie przepisów jako osiągnięte lub poniesione przez co najmniej jeden inny podmiot lub jedną osobę fizyczną.
W konsekwencji, prowadzenie działalności gospodarczej Fundacji Rodzinnej poprzez przystąpienie do umowy Spółki A wykracza poza katalog, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ufr. Dochody uzyskane przez Fundację Rodzinną z tytułu bycia stroną umowy Spółki A będą opodatkowaną stawką 25% zgodnie z art. 24 r.u.p.d.o.p.
Zatem nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że dochód uzyskany przez Fundację Rodzinną z tytułu bycia stroną umowy Spółki A nie będzie objęty sankcyjnym 25% podatkiem dochodowym na podstawie art. 24r. ustawy o CIT.
Wobec powyższego Pani stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76