Serwis Doradztwa Podatkowego

Realizacja celu mieszkaniowego jako przesłanka ulgi mieszkaniowej

Dnia 23 sierpnia 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.502.2024.2.ACZ dotyczącą podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni posiada miejsce zamieszkania na terytorium RP stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (ma rezydencję podatkową oraz nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, gdzie posiada centrum interesów życiowych).

Wnioskodawczyni w 2019 r. zakupiła nieruchomość w stanowiącą lokal mieszkalny wraz z komórką i udziałem w lokalu niemieszkalnym – garażu (miejscami postojowymi). W 2023 r. Wnioskodawczyni dokonała odpłatnego zbycia Lokalu. Odpłatne zbycie nie nastąpiło w ramach wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., a w ramach zwykłego zarządu majątkiem prywatnym Wnioskodawczyni. Dochód uzyskany ze zbycia Lokalu został przeznaczony przez Wnioskodawczynię na zakup w 2023 r. nieruchomości znajdującej się w Hiszpanii, stanowiącej dom mieszkalny (dalej: Dom) oraz jego wyremontowanie na własny użytek. Zakup został potwierdzony aktem notarialnym sporządzonym przed notariuszem hiszpańskim. Wnioskodawczyni na zakup Domu zdecydowała się z uwagi na regularne podróże do Hiszpanii i przebywanie w tym kraju od kilku lat kilka razy w roku (w związku z realizacją projektów biznesowych, jak również prywatnie, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, z uwagi na niskie temperatury i pogodę w Polsce). Zakup Domu miał na celu ograniczenie kosztów Wnioskodawczyni i Jej bliskich (w tym dzieci) związanych z mieszkaniem w Hiszpanii. Dodatkowo, Wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzanie działalności gospodarczej w Hiszpanii. Przedmiot działalności stanowi dodatkowy filar aktywności Wnioskodawczyni, obok działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawczynię w Polsce. Nieruchomość w Hiszpanii, którą Wnioskodawczyni zakupiła, nie jest udostępniana osobom trzecim ani odpłatnie, ani nieodpłatnie (np. poprzez najem, dzierżawę ani na podstawie innych umów). Wnioskodawczyni realizuje w niej swoje potrzeby mieszkaniowe podczas licznych pobytów w Hiszpanii.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem czy zakup Domu przed upływem trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie Lokalu – ze środków pochodzących ze sprzedaży Lokalu, stanowi wydatek poniesiony na realizację własnych celów mieszkaniowych Wnioskodawczyni?

W ocenie Wnioskodawczyni zakup ten jest wydatkiem poniesionym na realizację własnych celów mieszkaniowych.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe i w uzasadnieniu stwierdził, że „(…) sprzedaż przez Wnioskodawczynię w lutym 2023 r. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z komórką oraz udziału w lokalu niemieszkalnym – garażu, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego lokalu mieszkalnego wraz z komórką oraz nabycie tego udziału w lokalu niemieszkalnym – garażu, która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże, wydatkowanie przychodu ze sprzedaży ww. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z komórką oraz udziału w lokalu niemieszkalnym – garażu, na zakup w marcu 2023 r. nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym w Hiszpanii, stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spełnione bowiem zostały określone w tej ustawie przesłanki uprawniające do zastosowania przedmiotowego zwolnienia, w tym warunek określony w art. 21 ust. 27 ww. ustawy, dotyczący istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium Wnioskodawczyni poniosła wydatki na cele mieszkaniowe.

Przy czym, zwolnieniem objęty będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na ww. cele mieszkaniowe – zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym w Hiszpanii – w przychodach z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z komórką oraz udziału w lokalu niemieszkalnym – garażu”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją