W dniu 25 września 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0112-KDWL.4011.87.2024.1.TW w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącą skutków podatkowych przekazania przez pracodawcę dla pracowników nieodpłatnych świadczeń w postaci wycieczki.
Zgodnie z przedstawionym zdarzenia przyszłego Spółka, prowadzi działalność z zakresu robót budowlanych dotyczących m.in. budowy chodników, budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Spółka jest pracodawcą, który w ramach działalności socjalnej zamierza organizować wyjazdy grupowe mające charakter wyjazdów integracyjnych dla osób uprawnionych: pracowników i ich małżonków, do miejsc położonych zarówno na terenie Polski jak i za granicą. Zdarzenie przyszłe dotyczy wyjazdu zorganizowanego na terenie Polski. Celem wyjazdów jest zapewnienie wspólnego wypoczynku oraz lepsze zgranie zespołu. Organizowane wycieczki pełnią funkcje integracyjne, mają na celu zacieśnienie więzi pomiędzy pracownikami oraz zacieśnienie związku pracowników z firmą i zapobieganie ich odchodzeniu ze Spółki, w dobie dużej rotacji pracowników. Informacja o organizowanej wycieczce jest podawana do wiadomości osobom uprawnionym – każdy pracownik może zapoznać się z ofertą wycieczki i każdy z nich może wziąć udział w wyjeździe na zasadach dobrowolności. Na podstawie zgłoszeń pracowników tworzona jest następnie imienna lista osób biorących udział w wycieczce. Organizację wycieczki Spółka zleca podmiotom trzecim specjalizującym się świadczeniem usług w tym zakresie, które w zawartej umowie określają koszt wycieczki przypadający na każdego uczestnika. Koszt wycieczki obejmuje zakres takich świadczeń jak: przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe, opiekę pilota, usługi przewodnika, ubezpieczenie NNW i KL. system tour guide, nocleg w hotelu, wyżywienie w formie śniadań i obiadokolacji, opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy. Koszt wycieczki jest w całości sfinansowany przez Spółkę ze środków własnych – środków obrotowych, bez jakiegokolwiek udziału środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Koszty wycieczki nie są w żadnej części współfinansowane przez uczestników tego wyjazdu.
W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem czy sfinansowanie wycieczki wyłącznie ze środków własnych Spółki (środków obrotowych), bez jakiegokolwiek udziału środków pochodzących z ZFŚS, jest dla osób uprawnionych (pracowników i małżonków pracowników) przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a Spółka, jako płatnik jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i przekazania do US zaliczki na ten podatek?
W ocenie Spółki, sfinansowanie (pokrycie kosztów) wycieczki ze środków własnych – środków obrotowych Spółki, bez udziału środków pochodzących z ZFŚŚ, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla osób uprawnionych (pracowników i ich małżonków). W konsekwencji Spółka nie jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i przekazania do US zaliczki na podatek dochodowy z tytułu sfinansowania wycieczki.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Spółki za prawidłowe, w uzasadnieniu podkreślił, że „(…) udział pracowników i ich małżonków w wycieczce integracyjnej, zaoferowanej przez Państwa, mającej na celu integrację pracowników, nie będzie stanowić dla nich przysporzenia majątkowego, a tym samym nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem sfinansowanie przez Państwa kosztów ww. wycieczki nie spowoduje powstania po stronie pracowników i ich małżonków przychodu.
W konsekwencji, w powyższej sprawie na Państwu nie będą ciążyły obowiązki płatnika”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76