W dniu 29 maja 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0112-KDIL2-2.4011.221.2021.2.KP dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do zastosowania ulgi na działalność sportową.
W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni wskazała, że prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza przekazać środki finansowe stowarzyszeniu prowadzącemu działalność sportową. Stowarzyszenie to jest związkiem sportowym, którego członkami są wyłącznie kluby sportowe. Stowarzyszenie jest koordynatorem działań klubów sportowych, czyli jego członków.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy przedsiębiorca, który przekazałby środki finansowe na prowadzące działalność sportową stowarzyszenie (w rozumieniu ustawy – Prawo o stowarzyszeniach), może skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową stowarzyszenia, analogicznie do klubu sportowego według treści przepisu przytoczonego powyżej, czyli według art. 26 ha ust. 1 punkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz według art. 26 ha ust. 2 punkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W ocenie Wnioskodawcy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą powinien mieć możliwość skorzystania z ulgi polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową stowarzyszenia sportowego.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji wskazał, że „(…) Zgodnie z art. 26 ha ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:
- sportową,
- kulturalną w rozumieniu ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
- wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę
- przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W myśl art. 26 ha ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność sportową uznaje się koszty poniesione na finansowanie:
- klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy;
- stypendium sportowego;
- imprezy sportowej niebędącej masową imprezą sportową, o której mowa w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1466 i 1700).
Zgodnie z art. 26 ha ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Koszty, o których mowa w ust. 1, podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
W myśl art. 26 ha ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty, o których mowa w ust. 1.
Stosownie do art. 26 ha ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.
Zgodnie z art. 26 ha ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W przypadku skorzystania z odliczenia kosztów, o których mowa w ust. 1, przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 nie stosuje się.
W celu skorzystania z preferencji podatkowej wynikającej z art. 26 ha ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą powinien ponieść koszty np. na działalność sportową, w tym na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, na realizację celów wskazanych w art. 28 ust. 2 tej ustawy.
Stosownie do art. 3531 Kodeksu cywilnego:
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 z późn. zm.):
Sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o sporcie:
Działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego.
Stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy o sporcie:
Klub sportowy działa jako osoba prawna.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie:
Klub sportowy, działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.) w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.
W myśl art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie:
Dotacja, o której mowa w ust. 1, ma służyć realizacji celu publicznego, o którym mowa w art. 27 ust. 2, i może być przeznaczona w szczególności na:
- realizację programów szkolenia sportowego,
- zakup sprzętu sportowego,
- pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
- pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
- sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej
- jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub.
Na podstawie powołanych przepisów jasno wynika, że najważniejszym warunkiem do skorzystania z omawianej ulgi jest poniesienie wydatków na działalność sportową, w tym na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie.
Jak Pan wskazał w opisie sprawy, zamierza Pan przekazać środki finansowe na działalność Stowarzyszenia działającego na podstawie przepisów – Prawo o stowarzyszeniach. Zatem Stowarzyszenie to nie spełnia definicji klubu sportowego, o którym mowa w ww. regulacji. Tym samym nie będzie mógł Pan skorzystać z tzw. ulgi sponsoringowej, o której mowa w art. 26 ha ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie: nie może Pan skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (podstawy opodatkowania) 50% kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 26 ha ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76