Serwis Doradztwa Podatkowego

Ustalenie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego – paneli fotowoltaicznych

W dniu 8 marca 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.977.2023.3.KD w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca, na podstawie art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego (sprzedaż rowerów, części i akcesoriów rowerowych). Wnioskodawca prowadzi pełną księgowość i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Panele fotowoltaiczne zostały kupione i zamontowane w listopadzie 2022 r. Od sprzedawcy Wnioskodawca otrzymał dwie faktury zaliczkowe: 31 października 2022 r. oraz 12 listopada 2022 r. Faktura zaliczkowa końcowa po zakończeniu montażu paneli została wystawiona 17 listopada 2022 r. Panele fotowoltaiczne zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych 17 listopada 2022 r. Wartość paneli netto to 172 500,00 PLN. Panele zostały posadowione na gruncie należącym do Wnioskodawcy i stanowiącym środek trwały. Pomiędzy firmą, od której Wnioskodawca kupił panele a Wnioskodawcą nie ma żadnych powiązań osobistych, ani gospodarczych. Firma, od której Wnioskodawca kupił panele zajmuje się ich sprzedaż i montażem. Panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w działalności Wnioskodawcy od listopada 2022 r. Farma fotowoltaiczna stanowi środek trały w rozumieniu art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. stanowi własność Wnioskodawcy, została przez Wnioskodawcę nabyta, jest kompletna i zdatna do użytku. Ponadto farma jest fabrycznie nowa.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy jest on uprawniony do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zakupionej i zamontowanej na gruncie Wnioskodawcy farmy fotowoltaicznej na podstawie art. 22k ust. 14-21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Wnioskodawcy, na podstawie art. 22k ust. 14-21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest on uprawniony do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zakupionej i zamontowanej na Pana gruncie farmy fotowoltaicznej. Farma jest fabrycznie nowa, jej wartość wyniosła ponad 10 000,00 PLN.

DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i uzasadnieniu wskazał, że „(…) odnosząc powyższe uregulowania prawne do opisanego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że skoro przedmiotowa farma fotowoltaiczna spełnia przesłanki zawarte w art. 22k ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. – jak wskazano we wniosku – jest fabrycznie nowa, została prawidłowo zaliczona do grupy 6 Klasyfikacji Środków Trwałych (symbol KŚT 669 – pozostałe urządzenia nieprzemysłowe), została nabyta oraz została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2022 r., to ma Pan prawo dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w łącznej kwocie do 100 000 zł.

Reasumując, zgodnie z art. 22k ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest Pan uprawniony do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej nabytej fabrycznie nowej farmy fotowoltaicznej, zaliczonej do grupy 6 symbol 669 Klasyfikacji Środków Trwałych, w roku podatkowym, w którym środek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 000 zł. W związku z powyższym, stanowisko Pana należało uznać za prawidłowe”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją