Serwis Doradztwa Podatkowego

Ustalenie prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur, do których wystawiono noty korygujące

W dniu 28 lipca 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualna sygn. 0114-KDIP4-2.4012.293.2023.2.AA w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktur, do których wystawiono noty korygujące.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100% udziałów należy do Gminy. Wnioskodawca zawarł z członkiem zarządu umowę o świadczenie usług zarządzania, na podstawie przepisów ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Umowa zawierała zapis, zgodnie z którym przez okres sześciu miesięcy po ustaniu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki, zarządzający zobowiązany jest powstrzymać się od zajmowania się działalnością konkurencyjną.

W sytuacji gdy Spółka otrzymała fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (m.in. miary i ilości dostarczonych towarów, ceny jednostkowej towaru lub usługi, stawki podatku), wystawia notę korygującą.

Nota korygująca jest sporządzana w języku polskim wraz z informacją (zarówno w samej nocie, jak i w wiadomości elektronicznej do kontrahenta), że w przypadku braku odpowiedzi, np. w terminie 7 dni od otrzymania noty korygującej, brak sprzeciwu w zakresie danych korygowanych uważa się za akceptację noty korygującej (milcząca akceptacja). Otrzymanie wiadomości z notą korygującą przez kontrahenta jest potwierdzane informacją zwrotną wysyłaną automatycznie (tzw. funkcja „informuj o statusie dostarczenia”) przez serwer kontrahenta. Otrzymane potwierdzenie jest archiwizowane jako załącznik do noty korygującej wraz z wiadomością elektroniczną zawierającą informację o nocie korygującej wysłanej do kontrahenta.

Nabywane towary i usługi, udokumentowane opisanymi we wniosku fakturami, służą Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych, niepodlegających zwolnieniu od podatku VAT.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z pytaniem czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie opisanych we wniosku faktur i not korygujących uznając, że wobec braku wyrażenia sprzeciwu i braku zaakceptowania not korygujących przez kontrahenta Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy ma on prawo odliczyć podatek naliczony na podstawie opisanych we wniosku faktur i not korygujących uznając, że wobec braku wyrażenia sprzeciwu i braku zaakceptowania not korygujących przez kontrahenta Spółki doszło do ich akceptacji, o której mowa w art. 106k ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

DKIS uznał stanowisko Spółki za prawidłowe i podkreślił, że „(…) brak odpowiedzi ze strony kontrahenta, tj. brak wyrażenia sprzeciwu i brak zaakceptowania not korygujących, oznacza dla Państwa, że odbiorca noty korygującej przyjął ją do wiadomości i dokonał równocześnie jej akceptacji.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że brak wyrażenia sprzeciwu i brak zaakceptowania noty korygującej przez Państwa kontrahenta (tj. nieprzekazania wiadomości za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, czy też za pośrednictwem telefonu, albo w jakikolwiek inny sposób) oznacza, że nota korygująca została zaakceptowana zgodnie z art. 106k ust. 2 ustawy.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie opisanych we wniosku faktur, do których wystawili Państwo noty korygujące należy zauważyć, że prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od spełnienia warunków wynikających z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, a także od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z okoliczności sprawy wynika, że wystawiane na Państwa rzecz faktury zawierały pomyłki, które zostały skorygowane poprzez wystawienie not korygujących. Faktury te odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenie gospodarcze – dokumentowały czynności opodatkowane podatkiem VAT, niekorzystające ze zwolnienia od podatku. Tym samym w zaistniałej sytuacji nie występują przesłanki wykluczające prawo do odliczenia podatku VAT, określone w art. 88 ustawy.

Tym samym, skoro są Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabywane towary i usługi udokumentowane opisanymi we wniosku fakturami, służą Państwu do wykonywania czynności opodatkowanych, niekorzystających ze zwolnienia od podatku VAT, to przysługuje Państwu prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z ww. faktur, do których wystawili Państwo noty korygujące. Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku będą spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy, przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur, do których wystawili Państwo noty korygujące przysługuje pod warunkiem niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją