W dniu 5 listopada 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-2.4012.413.2024.4.SR w zakresie podatku od towarów i usług w przedmiocie zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z transakcją nabycia dzieła sztuki na terenie Wielkiej Brytanii.
Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Muzeum jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Muzeum działające jako samorządowa instytucja kultury o statusie muzeum w organizacji, zamierza zakupić w pojedyncze dzieło. Dzieło, które zamierzają Państwo kupić stanowi dzieło sztuki o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym. Sprzedająca Galeria posiada numer podatkowy Wielkiej Brytanii. Zakup dzieła nastąpi łącznie z nabyciem autorskich praw majątkowych do dzieła. Będzie to jedyny zakup w 2024 r. od tej Galerii. Zakup sfinansowany zostanie w całości z dotacji ministerialnej. Łączna wartość transakcji w 2024 nie przekroczy 2 mln złotych. Wydanie dzieła nastąpi w Londynie tj. na terenie Wielkiej Brytanii. Transport przeprowadzi specjalistyczna firma transportowa wynajęta przez Muzeum. Na Muzeum nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia cła z tytułu importu (przywozu) dzieła sztuki, o którym mowa we wniosku. Import dzieła wskazanego we wniosku będzie zwolniony z cła. Dzieło nie będzie przeznaczone do odsprzedaży. Wskazane dzieło będzie prezentowane na wystawach i zasili kolekcje zbiorów Muzeum Galeria nie prowadzi na terytorium Polski działalności w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 5 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, sporządzonej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. Na dzień zawarcia transakcji Muzeum będzie w posiadaniu aktualnego certyfikatu rezydencji.
W związku z powyższym Muzeum zwrócił się z pytaniem czy będzie zwolnione z obowiązku zapłaty VAT z tytułu przedmiotowej czynności?
Zdaniem Muzeum, przeprowadzając opisaną transakcję jest zwolnione z obowiązku zapłaty podatku VAT.
Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji podkreślił, że „(…)skoro ww. dzieło zostanie nabyte przez Państwa od Galerii odpłatnie, a sprzedający dzieło (Galeria) jest podatnikiem podatku VAT, nie zostanie spełniony jeden z warunków niezbędnych do zastosowania ww. zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 74 ust. 1 pkt 18 ustawy.
Zatem, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawione okoliczności sprawy należy stwierdzić, że planowana przez Państwa transakcja nabycia dzieła sztuki od Galerii posiadającej siedzibę w Londynie (import towarów), nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 74 ust. 1 pkt 18 ustawy.
Odnosząc się natomiast do powołanego przez Państwa zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, należy zauważyć, że zgodnie z tym przepisem:
Zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:
a) podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,
b) indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
W myśl art. 43 ust. 18 ustawy:
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 31, 32 i 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.
Analizując powołane wyżej regulacje dotyczące zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, należy wskazać, że zwolnienie to dotyczy świadczenia usług kulturalnych.
Zatem ww. zwolnienie w analizowanej sprawie nie znajdzie zastosowania. Rozpatrywana sprawa dotyczy bowiem planowanego przez Państwa importu dzieła sztuki, a nie świadczenia przez Państwa usług kulturalnych.
Reasumując, przeprowadzając transakcję nabycia (importu) dzieła sztuki na terenie Wielkiej Brytanii od Galerii będącej podatnikiem VAT nie będą Państwo zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku VAT”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76